Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Wyjazd na Słowację. Uwaga na nowe zasady wjazdu do kraju

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Wojciech Matusik Słowacja zadecydowała o zamknięciu dla ruchu osobowego i towarowego mniejszych przejść granicznych. Dotyczy to także dziesięciu przejść na granicy z Polską.

Polacy wybierający się do Słowacji muszą wiedzieć, że od godziny 6 w poniedziałek 15 lutego 2021 roku nie będą mogli skorzystać z następujących przejść na granicy polsko-słowackiej:

  1. Radoszyce-Palota,
  2. Ożenna-Niżna Polianka,
  3. Muszynka-Kurov,
  4. Leluchów-Czircz,
  5. Szczawnica-Lesnica,
  6. Niedzica-Lysa nad Dunajcom,
  7. Łysa Polana-Tatranska Javorina,
  8. Chochołów-Sucha Hora,
  9. Winiarczykówka-Bobrov
  10. Ujsoły-Novot
Władze zapowiadają, że ani od poniedziałku, gdy zostaną zamknięte niektóre przejścia graniczne, ani od środy, gdy ma obowiązywać ściślejszy reżim przekraczania granicy, nie zostaną przywrócone kontrole graniczne.
 
Podróżni mają potrzebować do przekroczenia granicy ze Słowacją negatywnego wyniku testu. Zasada ta będzie obowiązywała do godziny 6, od 17 lutego 2020 roku. Po tym terminie osoby wjeżdżające do Słowacji podlegają bezwzględnej kwarantannie w warunkach domowych lub państwowych ośrodkach izolacji na okres 14 dni, po uprzedniej obowiązkowej rejestracji na dedykowanej stronie internetowej.
 
Jak tłumaczą władze Słowacji, powodem wprowadzenia od 17 lutego nowego reżimu granicznego jest potrzeba ochrony ludności przed "importem" nowych, bardziej zaraźliwych wariantów koronawirusa.
 
Od wprowadzanych od środy zasad obowiązują pewne wyjątki dotyczące między innymi kierowców transportu międzynarodowego, załóg karetek pogotowia, osób jadących na leczenie oraz tych, którzy przejeżdżają przez Słowację tranzytem.
 
 
Obywatele krajów Unii Europejskiej, w tym obywatele polscy, a także członkowie ich rodzin, mogą przejechać tranzytem przez terytorium Słowacji do innego kraju UE w ciągu 8 godzin bez zatrzymywania się, za wyjątkiem niezbędnego tankowanie paliwa na stacjach benzynowych. W przypadku tranzytu nie jest wymagane posiadanie negatywnego testu na COVID-19.
 
Przypominamy. W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną COVID-19 na świecie spowodowaną dynamicznym narastaniem liczby zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem SARS-CoV-2 Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne.

Zobacz także: Tak prezentuje się pickup Forda w nowej wersji

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości