Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Wyjazdy na długi weekend czerwcowy. Uwaga na nowe przepisy

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Polskapresse Przed nami długi weekend czerwcowy. Policja apeluje do kierowców o ostrożność i zachowanie trzeźwości. Należy także pamiętać, że to pierwszy długi weekend z zaostrzonymi przepisami dla kierujących.

Fot. Archiwum Polskapresse Pogoda ma sprzyjać wypoczynkowi, a na drogach może być tłoczno. Funkcjonariusze policji przypominają kierowcom, aby dostosowali prędkość do sytuacji na drodze, pamiętali o zapinaniu pasów i nie rozmawiali przez telefon komórkowy podczas jazdy.

Zgodnie z nowymi regulacjami obowiązującymi od 18 maja 2015 roku, każdy z uczestników w ruchu drogowym po przekroczeniu dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o minimum 50 km/h straci prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Zostanie ono odebrane bezpośrednio przez kontrolującego policjanta na drodze. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres będzie przedłużony do 6 miesięcy. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Po cofnięciu uprawnień kierowca będzie musiał ponownie zdać egzamin.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni policjanci zatrzymali, tylko za przekroczenie o ponad 50 km/h dozwolonej w terenie zabudowanym prędkości, ponad 1200 praw jazdy.

Surowe kary czekają kierowców pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Dzięki nowym przepisom, wobec pijanych kierowców, oprócz kary więzienia i nawet dożywotniego orzeczenia zatrzymania prawa jazdy, sądy mogą orzekać obowiązek zapłaty 5 tysięcy złotych nawiązki na fundusz pomocy pokrzywdzonym (dla recydywistów - 10 tys. zł) lub 10 tysięcy złotych na rzecz pokrzywdzonego.

W autach osób skazanych za jazdę po pijanemu, gdy będą się starać o przywrócenie prawa jazdy, przepisy wprowadzają obowiązek montażu blokad alkoholowych. Urządzenie zdefiniowano w przepisach jako uniemożliwiające uruchomienie silnika pojazdu silnikowego i pojazdu szynowego w przypadku, gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm sześc.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości