Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Wyjazdy na ferie. Policja zapowiada kontrole

Data publikacji: Autor: (mm) / policja.pl

Fot. Arciwum Dzieci i młodzież z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i z Wielkopolski rozpoczynają ferie zimowe. Dla policjantów oznacza to kontrole pojazdów, trzeźwości i uprawnień kierujących, stanu technicznego samochodów i autokarów przewożących dzieci na wypoczynek.

Fot. Arciwum Jak co roku policjanci ruchu drogowego rozpoczynają akcję „Bezpieczne ferie”. Czuwać będą nad bezpieczeństwem sprawdzając trzeźwość i uprawnienia kierowców, ale też prędkość i stan techniczny samochodów osobowych i autokarów. Szczególną uwagą będą objęci kierowcy pojazdów przewożących dzieci i młodzież. Na drogach prowadzących do miejscowości, w których zorganizowane zostały zimowiska, będzie zdecydowanie więcej policyjnych patroli.

Redakcja poleca: Szukamy drogowych nonsensów. Zgłoś się w plebiscycie i wygraj tablet!

W całej Polsce będzie można sprawdzić stan techniczny autokarów. W Warszawie np. taki stały punkt będzie znajdował się przy Torwarze. Podczas kontroli sprawdzany będzie stan techniczny autokaru, sprawność psychofizyczna kierowcy, jego uprawnienia oraz trzeźwość. Po takiej kontroli kierowca autokaru otrzymuje protokół.

Funkcjonariusze przypominają rodzicom i opiekunom o kilku podstawowych zasadach, aby podróż dziecka autokarem była bezpieczna:

  • sprawdź dokładnie przewoźnika – od kiedy działa firma, na jaką skalę działa, czy zapewnia odpowiednie ubezpieczenie i zastępczy transport w przypadku awarii;
  • poproś policjantów ruchu drogowego o skontrolowanie pojazdu, którym dziecko będzie podróżowało oraz jego kierowcy. Skontaktuj się z dyżurnym najbliższej jednostki Policji i poinformuj o dokładnym terminie i miejscu odjazdu autokaru. Zanim dzieci wyruszą w podróż, policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wszystkie wymagane dokumenty;
  • wezwij Policję, jeśli tylko stan techniczny pojazdu (łyse opony, popękane szyby, wyciek oleju) lub zachowanie kierowcy (wyczuwalna woń alkoholu, bełkotliwa mowa) budzą wątpliwości.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • BUSOMAT PL (gość)

    Bezpieczeństwo zawsze powinno być na pierwszym miejscu

  • Tomasz Oliwiak (gość)

    Kontrole autobusów to farsa i występująca tylko w naszym kraju. Kontrolujący na ogół nie wie co kontroluje, ponieważ nie ma wystarczającej wiedzy na temat budowy pojazdów...

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości