Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Wyłączenie 200 fotoradarów nie pogorszy bezpieczeństwa

Data publikacji: Autor: TVN24/x-news

Fot. archiwum Od 1 stycznia straże miejskie i gminne nie mają już możliwości ujawniania wykroczeń drogowych przy użyciu fotoradarów. Czy wpłynie to na bezpieczeństwo na drogach? Zdania są podzielone.

Fot. archiwum- Na pewno nie nastąpi pogorszenie stanu bezpieczeństwa na polskich drogach. W dalszym ciągu funkcjonują z powodzeniem przez 24 godziny na dobę fotoradary zarządzane przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Zobaczymy, co stanie się z urządzeniami przenośnymi i stacjonarnymi dotąd nadzorowanych przez straże - powiedział Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.

Przypomnijmy, że z początkiem stycznia zostały wyłączone fotoradary straży miejskich. W skali kraju to ponad 200 urządzeń. W myśl nowych przepisów tylko Inspekcja Transportu Drogowego może robić zdjęcia kierowcom, którzy łamią przepisy. Nie ma regulacji, które przewidują co ma się stać z wyłączonymi fotoradarami, a ITD nie jest nimi zainteresowana. Oznaczałoby to bowiem poniesienie dodatkowych kosztów, a Inspekcja nie dostała funduszy na ten cel.

Raport Najwyższej Izby Kontroli ujawnił liczne przypadki samowolnego przestawiania przez strażników fotoradarów w takie miejsca, gdzie łatwo zaskoczyć kierowców. Stwierdzono, że spośród wystawionych przez wszystkie sprawdzone straże mandatów średnio 85% kwotowo dotyczyło wykroczeń ujawnionych fotoradarem.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • adi (gość)

    Wyłączenie 200 fotoradarów nie pogorszy bezpieczeństwa na drogach?. Samo ich wyłączenie i medialne nagłośnienie tego faktu, już jest czynnikiem mającym wpływ na pogorszenie bezpieczeństwa na drogach. Grupa kierowców ściągających nogę z gazu na widok tablic ostrzegających o fotoradarach, teraz tego nie będzie robić, bo po co? . Fotoradarów nie ma , a policja kontrole przeprowadza sporadycznie. Można to porównać do wycofania z ulicy 200 policjantów.

  • kierowca(gość) (gość)

    I co P. Konkolewski blisko 60 ofiar śmiertelnych więcej na drogach w 2016 r. Gdzie policja !

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości