Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyłącznik elektromagnetyczny

Maciej Fabijański
Zakładając w miejsce uszkodzonego , używany sprawny wyłącznik, należy sprawdzić czy jego ruchomy rdzeń porusza się swobodnie i nie nosi śladów zatarcia.
Zakładając w miejsce uszkodzonego , używany sprawny wyłącznik, należy sprawdzić czy jego ruchomy rdzeń porusza się swobodnie i nie nosi śladów zatarcia.
Jeśli rozrusznik nie działa, to przyczynami mogą być rozładowany akumulator, przerwa w obwodzie zasilania rozrusznika lub uszkodzenia samego rozrusznika.

Jedne z pierwszych miejsc na liście tych ostatnich zajmują awarie elektromagnetycznego wyłącznika, który pełni bardzo ważną

Zakładając w miejsce uszkodzonego , używany sprawny wyłącznik, należy sprawdzić czy jego ruchomy rdzeń porusza się swobodnie i nie nosi śladów zatar
Zakładając w miejsce uszkodzonego , używany sprawny wyłącznik, należy sprawdzić czy jego ruchomy rdzeń porusza się swobodnie i nie nosi śladów zatarcia.

rolę w procesie uruchamiania rozrusznika.  Z chwilą przekręcenia kluczyka w stacyjce w skrajne położenie przez cewki elektromagnesu zamontowanego na rozruszniku elektromagnetycznego wyłącznika przepływa prąd , a wytworzone pole magnetyczne przemieszcza rdzeń, który za pomocą dźwigni przesuwa zębnik wzdłuż wałka wirnika i sprzęga go z wieńcem zębatym koła zamachowego. W momencie gdy nastąpi pełne zazębienie zębnika z wieńcem koła zamachowego rdzeń elektromagnesu zwiera główne styki rozrusznika i uruchamia go. Z tej zasady działania elektromagnetycznego wyłącznika wynikają dwie typowe jego awarie.

Pierwsza dotyczy uszkodzenia uzwojenia elektromagnesów wyłącznika. Objawia się to brakiem jakiejkolwiek reakcji ze strony rozrusznika po jego włączeniu. Powodem drugiej są procesy termoelektryczne towarzyszące zwieraniu i rozwieraniu styków, zwłaszcza tych, przez które, tak jak w rozruszniku, płynie prąd o dużym natężeniu. Na stykach dochodzi do szkodliwych wyładowań w postaci iskrzenia. Powodują one powstawanie wżerów i nadlewów. Powierzchnie styków stopniowo tracą kontakt aż w końcu zupełnie przestają przewodzić. Jeśli dojdzie do tego, to rdzeń elektromagnesu  zwierając takie styki nie spowoduje przepływu praz nie prądu.  W takim przypadku po przekręceniu kluczyka w stacyjce w skrajne położenie słychać będzie jedynie pojedynczy stuk zazębiającego się zębnika z wieńcem koła zamachowego.

Wymiana uszkodzonego elektromagnetycznego wyłącznika wiąże się przeważnie z koniecznością wymontowania całego rozrusznika i niekiedy jego częściowego demontażu. Zdarza się, że operację wymiany można wykonać w samochodzie bez wyjmowania rozrusznika. W sytuacji , gdy mamy do czynienia z awarią styków w nietypowym wyłączniku i na dodatek nie ma oryginału  ani zamienników na rynku pozostaje rozebranie obudowy wyłącznika, przeszlifowanie styków i ponowne zmontowanie całości.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty