Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Wymiana bezterminowego prawa jazdy. Do kiedy trzeba dokonać?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Grzegorz Jakubowski Wielu kierowców zastanawia się kiedy będzie musiało wymienić prawo jazdy, jeśli ważne jest ono bezterminowo. Okazuje się, że nie ma pośpiechu.

Po upływie okresu, na jaki został wydany dokument prawa jazdy, konieczna jest jego wymiana, jednak uprawnienia do kierowania pojazdami nie wygasają. Utrata ważności to jeden z powodów obok m.in. zmiany nazwiska, w którym trzeba dokonać wymiany prawa jazdy.

Od 19 stycznia 2013 roku w Polsce nie wydaje się już bezterminowych praw jazdy. Najdłuższy termin ważności tego dokumentu to obecnie 15 lat. Warto zaznaczyć, że w przypadku przeciwwskazań medycznych takich jak np. duża wada wzroku, prawo jazdy może mieć znacznie krótszy okres ważności.

Zobacz także: Będzie nowy mandat dla kierowców?

Kierowcy posiadający prawo jazdy wydane przed 19 stycznia 2013 r. będą musieli wymienić dokument od 2028 do 2033 r. Przy wymianie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T nie trzeba przechodzić dodatkowych badań lekarskich, chyba że prawo jazdy zostało wydane na czas określony ze względu na ograniczenia zdrowotne. Badania będą musiały przechodzić natomiast osoby, które posiadają prawo jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E. W takim przypadku dokument jest ważny przez 5 lat.

Jak wymienić prawo jazdy?

W wydziale komunikacji trzeba złożyć wniosek o wydanie dokumentu. Konieczne jest okazanie dowodu osobistego, starego prawa jazdy oraz załączenie do wniosku fotografii o wymiarach 35 x 45 mm. Sam koszt wymiany to 100,50 zł.

Podstawa prawna

 • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 20 maja 2016 r. w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. z 2016 r. poz. 702)
 • Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. z 2016 r. poz. 231 z późn. zm.)
 • Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2017 r. poz. 978 z późn. zm.)
 Zobacz także: Tak prezentuje się nowy Jeep Compass

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • JB 74 (gość)

  Niby prawo w Polsce nie działa wstecz, jednak jeżeli ktoś ma prawo jazdy z klauzulą ,,bezterminowe" to trudno, jest to według mnie prawo nabyte i nie powinno się w tym nic zmieniać bo w tym przypadku jest to wsteczne działanie prawa i chęć wyciągnięcia dodatkowych, nie małych jednak pieniędzy od obywateli.

 • tiko (gość)

  To nic innego tylko straszenie kotka przy pomocy młotka.

 • Piotr (gość)

  A może by wymienić autorów tych proponowanych zmian.

 • 10-dni (gość)

  Żygać się chce od tego wyłudzania,kasę rozdają żeby przy korycie siedzieć jak najdłużej,później od.ludzi kasę wyciagają...wymień dowod-wymień Prawo jazdy itp..aby budżet uzupełnić po przekupstwach..już niedługo.

 • Gość (gość)

  Ale po co wymieniać prawo jazdy czy przesto będą lepsi kierowcy niech wszyscy co mają jakieś uprawnienia je odnawiają dlaczego tylko kierowcy

 • Zenek (gość)

  Ble ble ble

 • Lep (gość)

  Zgadzam się z państwem z jednym ale: mianowicie od powiedzmy 65roku życia koniecznie badania okulistyczne zwykle i może dodatkowo psycho - fizyczne też podstawowe, powiedzmy następne w wieku 70lata a później można by skrócić co 2 lata powiedzmy od 74roku życia.Aha i dla wszystkich bez wyjątku i immunitetów.Zdaje sobie sprawę że temat drażliwy ale myślę że logiczny,sam mam 60 lat i czuję się jak 40latek co nie zmienia faktu że gdzieś tam dopada mnie S.K.S. pozdrawiam.

 • Kierowca zawodowy (gość)

  Panowie i panie zmiany wszystkich polityków zaczynając od sołtysa a kończąc na prezydencie aby robili co rok badania psychiatryczne . Na swój koszt oczywiście. Egzaminy z ekonomi i muszą napisać i podpisać się komu służą. Bo narazie to w Polsce żydostwo rządzi a Polak jest tu intruzem

 • podatnik (gość)

  dzie sa moje podatki od podatkow jak to rzad daje ludziom i pomaga przeciez to sa nasze pieniadze ktore sa rordawane na lewo i prawo chociazby na kupno niby maseczek dla spoleczenstwa

 • Danuta (gość)

  Chcialam tylko dodac ze najwiecej wypadkow powoduja ludzie mlodzi i w sile

 • Marek. (gość)

  Witam!. To po prostu jest kolejny etap umilania Nam Polakom życia, no i wycisnąć jeszcze cytrynkę.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości