Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Wymiana kół. Najczęściej popełniane błędy (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. Jacek Babicz Zmieniając koło można uszkodzić zawieszenie i nie tylko. Niektórzy kierowcy wymieniają je u profesjonalistów, inni robią to sami na parkingach lub w garażach.

Jeśli kierowca zdecyduje się na samodzielną wymianę kół, zaoszczędzi czas i pieniądze. W teorii wymiana jest dość prosta - lewarek, klucz, kilka śrub. W praktyce podczas tej czynności, można popełnić wiele błędów.

Pierwszy jest dość błahy - dobór odpowiedniego miejsca. Podłoże powinno być twarde i płaskie, natomiast jeśli będzie inaczej, podnośnik może się zapaść. Kolejny istotny punkt to zablokowanie unoszonego samochodu - należy zaciągnąć hamulec ręczny oraz zabezpieczyć koła przed przesunięciem np. cegłami.

Redakcja poleca:

Tankowanie pod korek i jazda na rezerwie. Do czego może doprowadzić?
Napęd 4x4. To trzeba wiedzieć
Nowe auta w Polsce. Tanie, a jednak drogie

Właściciele aut z automatycznie regulowanym zawieszeniem muszą pamiętać, że próba podniesienia auta bez przełączenia go w tzw. tryb serwisowy może spowodować uszkodzenie elementów zawieszenia.

Aby opona pracowała jak należy, trzeba ją zamontować zgodnie z kierunkiem. Śruby nie mogą być dokręcone ani zbyt słabo, ani zbyt mocno. Zmiana felg na inne, wiąże się także ze zmianą samych śrub. Może się również okazać, że po samodzielnej wymianie kół, trzeba będzie je wyważyć u wulkanizatora.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • (gość)

  Treść sponsorowana.

 • snakes (gość)

  moze ja sie nie znam ale kierunek zakladanego koła był do tyłu :) czyli prawa przod a nie lewa :)

 • Karol (gość)

  Dlatego ja akurat w taki rzeczy sam się nie bawię, wolę dać auto do serwisu, dla siebie zostawiam detailing i z tego mam sporo frajdy, ostatnio sobie cały nowy zestaw polerski z 3M w chemiczna-hurtownia kupiłem i lakier zyskał nowe oblicze a przed zimą przydało mu się takie dodatkowe zabezpieczenie

 • Kuba (gość)

  Warto też pamiętać o prawidłowej zmianie opon. Kiedyś kupiłem tak felerne, że myślałem, że mi się całe auto rozleci. Teraz zamawiam z logistyki opon i logicznie to pomyślane przeze mnie, bo jakość mają super.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości