Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Wymiana prawa jazdy. Kiedy trzeba to zrobić i ile to kosztuje?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Archiwum PPG Wszyscy kierowcy którzy posiadają bezterminowe prawo jazdy, będą musieli je wymienić. To niestety wiąże się z kosztami.

Po upływie okresu, na jaki został wydany dokument prawa jazdy, konieczna jest jego wymiana, jednak uprawnienia do kierowania pojazdami nie wygasają.

Od 19 stycznia 2013 roku w Polsce nie wydaje się już bezterminowych praw jazdy. Najdłuższy termin ważności tego dokumentu to obecnie 15 lat. Warto zaznaczyć, że w przypadku przeciwwskazań medycznych takich jak np. duża wada wzroku, prawo jazdy może mieć znacznie krótszy okres ważności.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Kiedy wymiana bezterminowego prawa jazdy?

Kierowcy posiadający prawo jazdy wydane przed 19 stycznia 2013 r. będą musieli wymienić dokument od 2028 do 2033 r. Przy wymianie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T nie trzeba przechodzić dodatkowych badań lekarskich, chyba że prawo jazdy zostało wydane na czas określony ze względu na ograniczenia zdrowotne. Badania będą musiały przechodzić natomiast osoby, które posiadają prawo jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E. W takim przypadku dokument jest ważny przez 5 lat.

Wymiana prawa jazdy - koszty

Jak wymienić prawo jazdy? W wydziale komunikacji trzeba złożyć wniosek o wydanie dokumentu. Konieczne jest okazanie dowodu osobistego, starego prawa jazdy oraz załączenie do wniosku fotografii o wymiarach 35 x 45 mm. Sam koszt wymiany obecnie to 100,50 zł. Koszt badań lekarskich o ile są potrzebne to 200 zł.

Zobacz także: Kierunkowskazy. Jak poprawnie korzystać?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Mototom (gość)

    Nie ma co się przejmować, niektórzy nawet nie dożyją terminu wymiany. Nie mówiąc już o tym że za te ponad 10 lat prawko w postaci kartonika może być przeżytkiem. A jeździć będzie mógł absolutnie każdy, tyle że niektórzy z autopilotem.

  • Kierowcs (gość)

    Mam bezterminowe i mam płacić za wymianę bo jakis baran sxuka kasy nigdy.

  • mori (gość)

    Mototom to w postaci kartonika już jest przeżytkiem. Obecnie korzystam z niego tylko gdy jadę do Niemiec, tak samo jak z dowodu rejestracyjnego i polisy OC.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości