Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Wymiana żarówki. Warto wozić ze sobą zapas

Data publikacji: Autor: Dariusz Dobosz

Fot. Skoda Sprawność oświetlenia ma kapitalne znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Dlatego światła trzeba często sprawdzać, by eliminować ich usterki.

Każdy wyjazd samochodem powinien być poprzedzony podstawową kontrolą oświetlenia. Wiadomo, że w praktyce wygląda to nieco inaczej, ale działanie świateł pozycyjnych, mijania, drogowych, przeciwmgielnych i „stop” powinno się sprawdzać niemal przy każdej okazji. Każdy niesprawny punkt świetlny może być przyczyną wypadku. Każda żarówka ma prawo się przepalić, a ich trwałości nie da się jednoznacznie określić. Stąd właśnie konieczność częstej kontroli. Ale stwierdzenie niesprawności oświetlenia to tylko jedna strona medalu. Druga to konieczność naprawy awarii. Szukanie stacji benzynowej czy sklepu motoryzacyjnego by kupić odpowiednią żarówkę to nie najlepsze rozwiązanie.

Redakcja poleca:

Mandaty. Za to kierowca nie zostanie już ukarany
TOP 30 aut z najlepszym przyspieszeniem
Nie będzie nowych fotoradarów

Znacznie lepiej jest wozić ze sobą komplet żarówek, które są na wyposażeniu naszego auta. Miejsca zabiorą niewiele, a naprawy można dokonać „od ręki”. W wielu modelach komora silnika jest szczelnie zabudowana osłonami i aby dostać się do żarówki konieczny jest ich demontaż. Nie należy liczyć, że miejsca przeprowadzenie tej operacji będzie dużo. Trzeba się przygotować, że wymianę będziemy zmuszeni wykonać na wyczucie, gdyż wkładając rękę zasłonimy mocowanie żarówki.

Może się jednak okazać, że z komory silnika nie będzie dostępu do żarówek, a dostęp do nich uzyskamy dopiero po odchyleniu nadkola. Może się również okazać, że wymiana żarówki będzie możliwa dopiero po wyjęciu reflektora, a to już komplikuje tą prostą czynność, gdyż konieczne są odpowiednie narzędzia i sporo wolnego czasu.

Bywa, że żarówki w samochodzie przepalają się bardzo często. W takim przypadku konieczna jest wizyta w warsztacie elektrycznym, który sprawdzi sprawność alternatora, układu prostowniczego i regulatora napięcia.

Istotną sprawą jest również odpowiednie ustawienie reflektorów głównych, by nie oślepiały one jadących z przeciwka i oświetlały drogę w optymalny sposób. Kontroli ustawienia warto dokonywać częściej niż tylko raz w roku podczas obowiązkowego przeglądu technicznego. Warto też pamiętać o pokrętle do ustawiania wysokości snopa światła emitowanego przez reflektory. Korzystajmy z niego gdy mamy obciążony samochód i obniżajmy strumień światła by nie oślepiać jadących z przeciwka. To ważne również dla naszego bezpieczeństwa.

Zobacz także: Volkswagen up! w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Easy Driver (gość)

    Wożenie ze sobą żarówki to nie problem (mam 2 auta i w każdym praktycznie komplet zapasowych żarówek). Problemem jest wymiana. W wielu nowych autach nawet w ciągu dnia wymiana graniczy z cudem bo nie ma prostego dostępu do żarówek. W starszych autach wystarczyło odkręcić dekiel i wyjąć żarówkę. Teraz często trzeba rozkręcić "pół auta" albo co najmniej wyciągnąć akumulator (czym grozi jego odpięcie w nowoczesnych autach tłumaczyć nie muszę). W Scenicu mojego ojca najlepiej by było odkręcić zderzak żeby dostać się do lamp ! Ciekawe czy takiej sytuacji gdy wymiana żarówki nie jest możliwa bez wizyty w warsztacie policja tez daje mandaty ?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości