Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Wymieniłeś prawko?

Data publikacji: Autor: Elżbieta Kucharska

Fot. Marek Kowal Mija termin wymiany praw jazdy wydanych między 1 stycznia 1984 r. a 30 kwietnia 1993 r. Od przyszłego tygodnia tracą one ważność.

Ci, którzy nie zdążyli ich wymienić, muszą przygotować się na odstawienie samochodu do garażu lub zapłacenie mandatu.

 

Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało, że nie przesunie ostatecznego terminu wymiany praw jazdy. Już raz to zrobiło - z 31 grudnia 2004 r. na 30 kwietnia 2005 r.  

 

Nawet, jeśli kierowca dziś złoży wymagane dokumenty to powinien liczyć się z tym, że urząd ma 30 dni na wydanie nowego prawa jazdy i choć nie ma kolejek, to i tak nie otrzyma go od ręki. Wszystkie dane muszą trafić do Warszawy – dopiero tam zostanie wyrobione nowe prawo jazdy i przekazane do miejscowego urzędu. 

 

Komplet dokumentów Fot. Marek Kowal

 

Formalności załatwia się w wydziale komunikacji urzędu gminy. Nim się tam jednak udamy, musimy przygotować komplet dokumentów, czyli:

1. Wniosek (dostępny jest również na stronach internetowych urzędów – trzeba go wydrukować w całości na jednej kartce formatu A4 (dwustronnie!),

2. Kserokopia oraz oryginał starego prawa jazdy (do wglądu),

3. Zdjęcie o wymiarach 3,5x4,5 cm, bez nakrycia głowy i ciemnych okularów, lewy półprofil z widocznym uchem,

4. Dowody uiszczenia opłat za wymianę:

- za nowe prawo jazdy – 70 zł,

- za wpis do ewidencji – 1 zł (można wpłacić łącznie z powyższą kwotą),

- znaczek skarbowy na wniosek – 5 zł

- znaczek skarbowy na każdy załącznik – 50 gr.

 

Dodatkowe opłaty

 

Opłat gotówkowych możemy dokonać w kasach urzędu (jeżeli są) lub bezpośrednio na konto (numer konta w urzędzie lub na stronach internetowych). Za wymianę wszyscy płacą tyle samo, nie przysługują żadne ulgi.Trzeba również pamiętać, aby wnieść opłatę skarbową od podań i załączników – w znaczkach skarbowych.

 

Można pocztą

 

Nie trzeba osobiście zgłaszać się w urzędzie, bo dokumenty możemy wysłać pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Musimy jednak liczyć się z tym, że będzie to trwać dłużej.

 

W przypadku jakiejkolwiek niezgodności przy odbiorze, prawo jazdy nie jest wydawane. Natomiast jeśli mamy poprawnie wypełniony wniosek, komplet dokumentów i dowody opłat, to załatwienie sprawy w urzędzie trwa nie dłużej niż pół godziny.

 

Gdy nie możemy sami dostarczyć dokumentów, możemy poprosić mieszkającego z nami członka rodziny o dostarczenie do urzędu wniosku wraz z załącznikami. Musi on jednak posiadać to samo nazwisko i adres zamieszkania co my oraz mieć przy sobie oryginały naszego dowodu osobistego i prawa jazdy.

 

Uprawnienia te same

 

Obowiązujące przepisy nie podważają nabytych bezterminowo uprawnień do prowadzenia pojazdu. Okres ważności, na jaki zostały wydane dotychczasowe dokumenty, zostaje zachowany na nowych dokumentach, o ile są zgodne z danymi zawartymi w aktach ewidencyjnych kierowcy. Oznacza to, że jeżeli np. na dokumencie prawa jazdy określony został jego bezterminowy okres ważności, a brak jest w dokumentacji orzeczenia lekarskiego potwierdzającego ten fakt lub orzeczenie zawiera termin kolejnego badania lekarskiego (który upłynął), nowy dokument zostanie wydany na okres wynikający z aktualnego orzeczenia lekarskiego, które osoba winna dostarczyć na wezwanie urzędu.

 

Albo parking, albo kara

 

Jeśli będziemy prowadzić samochód z nieważnym dokumentem, to podczas kontroli drogowej zostaniemy potraktowani jak osoba, która nie posiada dokumentu. Zostaniemy ukarani grzywną w wysokości 50 zł i nie pomoże tłumaczenie, że już złożyliśmy wniosek o jego wymianę.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

  • Jacek (gość)

    Łączny koszt zabawy 76.6 zł. Jeszcze niedawno bo jakieś 5 lat temu wymieniałem chyba za 5-6 zł stare papierowe. Wszystko ładnie tylko jak tak wszystko będzie drożało to przenoszę się do Ameryki. Podwyżka 1000 %. Może i plastik jest droższy od papieru ale nie 10 razy. Może się tym ktoś w końcu zajmie z dziennikarzy a to ciągle słucham w wiadomościach o jakiś teczkach, rozliczeniach sprzed 20 lat itp. Mnie akurat interesuje dzień dzisiejszy.

  • Krzysiek (gość)

    Pewnie masz rację jacku

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości