Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Wynajem auta. To trzeba wiedzieć

Data publikacji: Autor: Regina Skibińska

Fot. Archiwum Umowa o wynajem samochodu powinna być zawarta na piśmie, a klient powinien zapoznać się z jej treścią i zachować sobie egzemplarz.

Fot. Archiwum Umowa najmu pojazdu polega na tym, że wynajmujący zobowiązuje się do oddania samochodu najemcy w celu używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, zaś najemca zobowiązuje się do zapłaty umówionego czynszu.

Żeby wynająć samochód, trzeba mieć ukończone 18 lat i posiadać ważne prawo jazdy. Przy zawarciu umowy trzeba też potwierdzić dokumentem (dowód osobisty albo paszport) swoją tożsamość. Firma wynajmująca auta może jednak wprowadzić dodatkowe kryteria, np. wymóg ukończenia przez najemcę 21 roku życia czy zakaz przekroczenia konkretnej liczby kilometrów.

Przed zawarciem umowy trzeba zwrócić szczególną uwagę na informacje o kosztach wynajmu, które powinny zawierać wszystkie konieczne opłaty. Tych ostatnich może być sporo: lokalne podatki, opłaty administracyjne, koszty ubezpieczenia oraz koszty ubezpieczenia dla drugiego kierowcy, koszty opcji dodatkowych (np. fotelik dziecięcy czy GPS). Informacje na temat ceny powinny być jednoznaczne i nie mogą wprowadzać klientów w błąd.

Redakcja poleca: Szukamy drogowych nonsensów. Zgłoś się w plebiscycie i wygraj tablet!

Najemca może odstąpić od umowy zrezygnować z dokonanej rezerwacji, choć wynajmujący ma prawo pobrać za to opłatę. Odpowiednie zapisy znajdują się w umowie. Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zastrzeżenia o prawie pobrania opłaty za rezygnację z rezerwacji są prawidłowe tylko o tyle, o ile zastrzeżenie nakładające na konsumenta obowiązek zapłaty ustalonej sumy na wypadek rezygnacji z zawarcia lub wykonania umowy jest nałożone również na wynajmującego. Niedozwolone jest natomiast postanowienie nakładające na konsumenta, który nie wykonał umowy lub od niej odstąpił, rażąco wygórowanej kary umownej lub odstępnego. Przyjmuje się, że nie jest rażąco wygórowane żądanie zapłaty kwoty odpowiadającej wartości jednodniowej stawki czynszu najmu (o ile czynsz określony jest w stawkach czynszu za jeden dzień) na wypadek rezygnacji z zawarcia lub wykonania umowy.

Wynajmujący przy zawarciu umowy może zażądać zaliczki lub zadatki. Pojęcia te nie oznaczają tego samego. Zaliczka to jest część ceny, która jest uiszczana przed wykonaniem umowy. Jeżeli umowa dojdzie do skutku, zaliczka zostaje zaliczona w poczet wynagrodzenia, jeśli nie - strony zwracają sobie wszystko, co świadczyły. Jeżeli któraś ze stron nie dotrzyma umowy, wówczas zaliczka zwracana jest osobie, która ją wpłaciła i to niezależnie od tego, która ze stron zrezygnuje ze sfinalizowania umowy najmu. Zadatek to jest z kolei zastrzeżenie umowne. W przypadku niewykonania umowy przez jedną ze stron, druga ma prawo – bez wyznaczania dodatkowego terminu - odstąpić od umowy i zatrzymać zadatek. W sytuacji, gdy od umowy odstępuje strona, która zadatek złożyła, wówczas druga strona może żądać zapłaty podwójnej kwoty zadatku. Jeśli umowa zostaje wykonana, zadatek zostaje zaliczony na poczet świadczenia strony, która go dała.

 

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Kaczorex (gość)

  Oczywiste oczywistości. Wiadomym jest, że KAŻDĄ umowę trzeba przeczytać, nawet kilkukrotnie jeśli zajdzie taka potrzeba. Przy wynajmie długoterminowym samochodu umowa jest spisywana na czas określony, najczęściej na 2-5 lat, mamy wiele opcji dodatkowych do wyboru, jak ubezpieczenie, wymiana opon, assistance, serwisowanie. Wynajem taki oferuje m.in. Leasetake z Warszawy.

 • Kacper Majchrzak (gość)

  Zdecydowanie czytanie umów to podstawa. W moim wypadku już mam nieco zaufania do firmy, w której pożyczam - Panek, ale oczywiście warto w przypadku, gdy wypożyczalni nie znamy taką umowę dobrze przeczytac.

 • katarzynaborys (gość)

  Nie wyobrażam sobie nie czytać umów przed podpisaniem, zawsze tak robię. Dużo informacji jest wcześniej w sieci, można je na spokojnie przejrzeć i dopiero wtedy się zdecydować. W trójmieście bardzo często korzystałam z http://wypozyczalnia-aut24.pl/wynajem-samochodow-gdansk/ i nigdy nie miałam tam żadnych problemów, wszyscy mili i można o wszystko wcześniej spytać. Warto posprawdzać różne opcje.

 • Mahomet (gość)

  Czy komentują tu tylko nachalni platni naganiacze? Szeptac też trzEba umieć.

 • Głośny szeptacz (gość)

  Wynajem samochodów, busów 9-osobowych i samochodów dostawczych. Bez limitu kilometrów i bez kaucji. https://elitamoto.pl

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości