Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Wynajem auta zastępczego

Data publikacji: Autor: Aureliusz Mikos

 Jeżeli w wyniku stłuczki lub wypadku jesteśmy stroną poszkodowaną, możemy na czas naprawy swojego pojazdu wynająć auto na koszt ubezpieczyciela.

Jeżeli nie ponosimy winy za spowodowanie wypadku, wszystkie koszty naprawy auta powinny być pokryte z polisy OC sprawcy. Dotyczy to także zwrotu pieniędzy za wynajęcie samochodu zastępczego.

Należy pamiętać, że jeżeli w wyniku stłuczki lub wypadku jesteśmy stroną poszkodowaną, to znaczy nie jesteśmy sprawcą, możemy na czas naprawy swojego pojazdu korzystać z samochodu zastępczego. Koszt wynajmu pokrywa w takich sytuacjach firma ubezpieczeniowa, w której sprawca ma wykupioną polisę OC. Nawet, gdy sprawca nie ma wykupionej polisy OC, możemy uzyskać zwrot kosztów wynajmu pojazdu zastępczego. Za szkody powstałe przez kierowców nie posiadających komunikacyjnego OC odpowiada bowiem Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Zasady ustalania odszkodowań przez UFG są takie same jak w towarzystwach ubezpieczeniowych.

Osoby poszkodowane nie muszą za wynajęcie samochodu zastępczego płacić z własnej kieszeni, a później czekać na pieniądze od firmy ubezpieczeniowej. Aby uniknąć uruchamiania własnych środków, należy przy zgłoszeniu szkody złożyć podanie na wypłatę zaliczki na wynajęcie auta zastępczego.
Jeżeli towarzystwo ubezpieczeniowe nie chce pozytywnie rozpatrzyć naszego podania, wystarczy powołać się na art. 415, 435 i 436 kodeksu cywilnego. Warto też pamiętać, że na czas naprawy naszego pojazdu, gdy nie mamy pojazdu zastępczego, możemy korzystać z taksówek. Należy wtedy zabierać rachunki i na ich podstawie domagać się zwrotu pieniędzy od towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy wypadku.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Komentarz usunięty.
  • MArek (gość)

    http://auto-zastepcze.info polecam korzystałem i się nie zawiodłem

  • Samochód zastępczy (gość)

    Wypożyczałem auto zastępcze w RTcars.pl wszystko bezproblemowo. Nie pisałem żadnych podań sami załatwili wszystkie papiery.

  • marzziem (gość)

    ja korzystałam w Gdańsku http://amsrent.pl , wszystko ogarnęli, nie zawiedli :)

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości