Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Wypadek drogowy. Czy możliwa jest refundacja kosztów leczenia od państwa?

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Państwo może dokonać refundacji kosztów leczenia osobie, która doznała poważnego uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku drogowego. Kiedy będzie można skorzystać z takiego rozwiązania?

Fot. Archiwum O kompensatę finansową od państwa mogą wystąpić osoby, które doznały poważnego uszczerbku na zdrowiu w wyniku czynu zabronionego, czyli np. wypadku drogowego, i nie uzyskały zwrotu poniesionych w związku z tym kosztów od sprawcy, ubezpieczyciela, czy pomocy społecznej.

Redakcja poleca:

- Fiat Tipo. Test oszczędnej wersji 1.6 MultiJet
- Ergonomia wnętrza. Od niego zależy bezpieczeństwo!

- Spektakularny sukces nowego modelu. Kolejki w salonach!

Warto zaznaczyć, że wraz z dniem 13 stycznia 2016 roku zmieniły się zasady przyznawanie takich kompensat i stawki. Wcześniej można było ubiegać się o refundację w wysokości do 12 tys. zł. Po zmianach wysokość kompensaty wynosi do 25 tys. zł. W przypadku kiedy ofiara poniosła śmierć, a o kompensatę występują jej najbliżsi – kwota może wynieść do 60 tys. zł.  Sąd ma możliwość uznać, że ścisłe udowodnienie wysokości żądania jest niemożliwe lub utrudnione, może w granicach tych kwot zasądzić sumę według własnej oceny.

Aby złożyć wniosek o kompensatę, należy pamiętać o odpowiednich terminach. Musi on zostać złożony w okresie 3 lat od dnia pojawienia się skutków wypadku, ale nie później jak 5 lat od lat jego zaistnienia. Złożenie wniosku jest bezpłatne, a kompensatę przyznaje sąd właściwy ze względu na miejsce stałego pobytu osoby uprawnionej do jej otrzymania.

Podstawa prawna

Art. 6. Art. 8. Ust.1. i 5 ustawy z 7 lipca 2005 r. o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych czynności zabronionych. (Dz.U. z 2016 r. poz. 325 z późn. zm.)

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości