Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Wypadek drogowy. Ten błąd popełnia wielu kierowców

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Jakub Pikulik Kiedy na trasie, którą przejeżdżamy, wydarzy się wypadek, wielu kierowców zwalnia, by przyjrzeć się miejscu zdarzenia, a nawet je sfotografować czy sfilmować. Może to utrudnić pracę osobom udzielającym pomocy, prowadzić do niebezpiecznych sytuacji i dodatkowo spowalniać ruch.

Można zaobserwować, że wiele osób, przejeżdżając obok miejsca wypadku, celowo redukuje prędkość, aby zobaczyć, co dokładnie się stało. Jeśli pomoc została już wezwana, nie powinniśmy jednak tego robić.

- Coraz częściej zdarza się, że karetka czy wóz straży pożarnej ma problem z dotarciem do poszkodowanych w wypadku. Przejazd blokują kierowcy, którzy chcą przyjrzeć się zdarzeniu lub nawet uwiecznić je i umieścić materiał w internecie. Zamiast tego powinni w miarę możliwości sprawnie minąć to miejsce i zwyczajnie kontynuować jazdę, o ile oczywiście ktoś już udziela pomocy uczestnikom wypadku  – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Zobacz także: Czy wiesz, że....? Przed II wojną światową były auta na... gaz drzewny

Niebezpieczne rozproszenie uwagi

Zainteresowanie takim zdarzeniem jak wypadek drogowy jest naturalne. Powinniśmy jednak oprzeć się pokusie rozglądania się na boki. Trzeba pamiętać, że kierowcy przed nami i za nami również mogą zapatrzeć się na miejsce wypadku i zachowywać w nieprzewidywalny sposób. Wtedy łatwo jest o kolejną kolizję, tym razem z naszym udziałem. Przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych badania wykazały, że w przypadku aż 68% kolizji drogowych chwilę przed zdarzeniem uwaga kierowcy uległa rozproszeniu*.

 Zator na drodze

- Powinniśmy wziąć też pod uwagę płynność ruchu. Często utrudnienia wynikające z wypadku drogowego są potęgowane przez kierowców, którzy zamiast obserwować osoby kierujące ruchem i starać się sprawnie przejechać, celowo zwalniają, przyglądając się miejscu zdarzenia. W ten sposób może powstać korek nawet na pasie ruchu, który mógłby być przejezdny – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Miej wzgląd na innych

Patrzenie to jedno, ale dokumentowanie wypadku drogowego i publikowanie tych materiałów w Internecie jest szkodliwe jeszcze z jednego powodu. Informacje w mediach społecznościowych rozchodzą się bardzo szybko, dlatego bliscy i znajomi ofiar mogą natknąć się na zdjęcia czy film z miejsca wypadku, zanim ta wiadomość dotrze do nich inną drogą. Z szacunku do osób, których dotknęła tragedia, nie powinniśmy upubliczniać tego rodzaju treści.

*  Driver crash risk factors and prevalence evaluation using naturalistic driving data, National Academy of Sciences of the United States of America PNAS

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Co tu pisać ? (gość)

  Każdy widzi na swe patrzołki jaki błąd został popełniony.

 • Ricki (gość)

  Mijając wypadek należy zwolnić. W takim miejscu uczestnicy i gapie mogą zachowywać się nieracjonalnie, na drodze mogą leżeć części, rozlany olej, benzyna, ktoś może potrzebować pomocy. A ja mam przelecieć dozwoloną 90-tką? Zagrożeniem są sensaci żądni mocnych wrażeń i zdjęć, które potem pokażą rodzinie "popatrzcie, jaką jatkę widziałem!". Bezpiecznej jazdy i szczęśiwych powrotów do domu!

 • Michan (gość)

  bez przesady. mnie uczył Piotr Góra - z oes Krakow na ul Jerzmanowskiego dużo wskazówek dostałem

 • Kreator (gość)

  youtube.com - głoba na temat wegetariaństwa. (najważniejszy przekaz od 1:20) youtube.com - poznaj swoje mięso o wegetarianiźmie i prawie karmy - kosmologia.info

 • Gu (gość)

  Ricki: to samo miałem napisać

 • Peter (gość)

  Pytanie tylko ile osób umie udzielać pierwszej pomocy w wypadkach drogowych, np. tak jak tu jest opisane https://safety-service.pl/szkolenia-bhp/wypadek-drogowy-pierwsza-pomoc/

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości