Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Wypadek - i co dalej?

Data publikacji: Autor: PER

Fot. Paweł Nowak Wypadek drogowy to sytuacja ekstremalna. Często kierowcy zapominają, że w związku ze zdarzeniem ciążą na nich pewne obowiązki.

Obowiązki kierującego pojazdem w wypadku drogowym określone zostały w artykule 44 Ustawy z dn. 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98 poz. 602 z późniejszymi zmianami).

 

Jeżeli uszkodzeniu uległy jedynie pojazdy, należy:
- niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie tamował ruchu i nie powodował zagrożenia (zjechać na chodnik lub pobocze)Fot. Pawe³ Nowak
- zapewnić bezpieczeństwo ruchu w miejscu wypadku (włączyć światła awaryjne, oznakować miejsce zdarzenia trójkątem ostrzegawczym)
- zadbać o bezpieczeństwo pasażerów i własne.

 

Jeżeli nie ma wątpliwości co do tego, kto jest winny kolizji, należy spisać stosowne oświadczenie; sprawca musi je podpisać. Oświadczenie winno zawierać: dokładny opis okoliczności, przyczyny i przebieg kolizji; jednoznaczne stwierdzenie, kto jest sprawcą; dane kierujących (i właścicieli) pojazdów, ich adresy, kategorie i nr prawa jazdy oraz kto je wydał; nr polisy OC i nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego; podpis sprawcy; dane świadków zdarzenia.

 

Jeśli są wątpliwości co stanu trzeźwości uczestników zdarzenia lub co do sprawstwa, należy wezwać policję. Jeżeli sprawca zdarzenia oddalił się z miejsca kolizji, należy również powiadomić o zajściu policję - telefonicznie lub osobiście. Za każdym razem wskazane jest zapisanie danych świadków zdarzenia lub chociażby numerów rejestracyjnych pojazdów przejeżdżających w chwili zdarzenia. Dzięki temu policja będzie miała możliwość ustalenia danych ewentualnych świadków.

 

Jeżeli w wypadku są ranni lub zabici należy:
- udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać pogotowie ratunkowe i policję
- zabezpieczyć miejsce wypadku, ostrzegać innych o wypadku, aby nie doszło do następnego zdarzenia m.in. włączyć światła awaryjne, oznakować miejsce zdarzenia trójkątem ostrzegawczym
- nie podejmować czynności, które mogłyby utrudniać ustalenie przebiegu wypadku. Np. nie przestawiać pojazdu (pojazdów), nie zbierać elementów pochodzących od pojazdów, części garderoby osoby potrąconej, czy jej rzeczy osobistych
- pozostać na miejscu wypadku do czasu przyjazdu policji.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

  • gaiger (gość)

    Oświadczeniem podpisanym przez sprawce to sie można podetrzec, bo ten i tak musi to potwierdzic w ubezpieczalni. A co jak powie że on nie miał kolizji? Dzięki ale następnym razem nawet do stłuczki wzywam policje.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości