Wszystko
o samochodach

Motosport / Formuła 1

Wypadek Roberta Kubicy – nowe informacje o stanie zdrowia Polaka

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Wypadek Roberta Kubicy – nowe informacje o stanie zdrowia Polaka Rano włoscy lekarze, którzy operowali Roberta Kubicę po niedzielnym wypadku, przyznali, że jego stan był krytyczny. Na szczęście udało się i teraz Polaka czekają kolejne zabiegi oraz długa walka o powrót do sprawności. Kubicę ponownie uśpiono, dopiero we wtorek lekarze podejmą kolejne decyzje, co do leczenia.

Do wypadku doszło na pierwszym odcinku rajdu Ronde di Andora w północnych Włoszech. Robert Kubica jechał samochodem Skoda Fabia S2000. Rajdówka z napędem na cztery koła na mokrym asfalcie wpadła w poślizg i uderzyła lewą stroną w barierę. Ta wbiła się do środka i spowodowała obrażenia polskiego kierowcy. Pilot Kubicy – Jakub Gerber – wyszedł z wypadku bez szwanku.

Przeczytaj najnowsze informacje nt. stanu zdrowia Roberta Kubicy "Wypadek Roberta Kubicy - Polaka czekają kolejne operacje"

Po wypadku Robert Kubica trafił do szpitala Santa Corona w Pietra Ligure. U kierowcy zespołu Lotus Renault GP lekarze zdiagnozowali wielokrotne złamania prawego ramienia i nogi oraz głębokie rany na przedramieniu. Kubicy groziła nawet utrata prawej dłoni, ale dzięki siedmiogodzinnej operacji udało się ją uratować. Nie wiadomo jednak, jak długo potrwa rehabilitacja i kiedy prawa ręka polskiego kierowcy odzyska pełną sprawność.

Jak informuje zespół Lotus Renault GP, po zabiegu lekarze są umiarkowanymi optymistami. W poniedziałek rano Robert Kubica został na krótki czas wybudzony ze śpiączki farmakologicznej.

Profesor Mario Igor Rossello, specjalista ortopeda, który kierował operacją Kubicy, podkreśla: - To był bardzo trudny i ważny zabieg. Prawe przedramię Roberta Kubicy było rozcięte w dwóch miejscach, poważnym uszkodzeniom uległy też kości i ścięgna. Zrobiliśmy wszystko, by przywrócić normalne funkcjonowanie przedramienia. W operacji brało udział siedmiu lekarzy, cały zabieg zajął siedem godzin. Pod koniec operacji prawa ręka Roberta była właściwie unaczyniona, odzyskała też właściwą temperaturę. To dobre informacje na przyszłość.

Lekarze dopiero za kilka dni będą mogli ocenić, ile czasu potrzeba, by Robert Kubica odzyskał pełną sprawność. Mówi się jednak, że rehabilitacja może potrwać rok.
 
- W stosunku do niedzieli jego stan zdrowia uległ poprawie. Jest przytomny, jest z nim kontakt, reaguje na bodźce zewnętrzne - podkreślili opiekujący się Polakiem lekarze.

W szpitalu menedżer polskiego kierowcy Daniele Morelli poinformował, że narzeka on na ból operowanej ręki i nogi. - Ale to dobry znak, bo znaczy, że jest czucie - podkreślił. 

Zdaniem specjalistów, w najbliższych tygodniach Kubica będzie musiał przejść operację łokcia i barku, a prawdopodobnie także ponowny zabieg prawej, ciężko uszkodzonej w wypadku, ręki.

Kolejne informacje nt. stanu zdrowia Roberta Kubicy będziemy przekazywać na bieżąco.

Przeczytaj najnowsze informacje nt. stanu zdrowia Roberta Kubicy "Wypadek Roberta Kubicy - Polaka czekają kolejne operacje"

Przeczytaj, co pisaliśmy wczoraj o wypadku Roberta Kubicy: "Wypadek Roberta Kubicy - operacja zakończona"

Źródło: Lotus Renault GP
fot. Lotus Renault GP

Wypadek Roberta Kubicy – nowe informacje o stanie zdrowia Polaka
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Wypadek Roberta Kubicy – nowe informacje o stanie zdrowia Polaka

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości