Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Wypadki drogowe. Kto powoduje ich najwięcej?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Jarosław Jakubczak Wypadki drogowe zazwyczaj nie są przypadkiem. Prawie za każdym zdarzeniem kryje się niebezpieczne zachowanie kierowcy lub pieszego.

Nadmierna prędkość to główna przyczyna wypadków drogowych, wyprzedzanie to najniebezpieczniejszy manewr, a niebezpieczne zachowanie kierowców przed przejściem dla pieszych to główna przyczyna potrąceń pieszych. W każdym z wymienionych faktów, człowiek – kierujący pojazdem odgrywa kluczową rolę. To od niego zależy bowiem jak będzie wyglądać podróż, a przede wszystkim, czy uda się bezpiecznie dotrzeć do celu.

Jeżeli powyższe zachowania uzupełnimy o kolejne fakty, że w weekendy dochodzi do największej liczby wypadków, wśród skrzyżowań najbardziej niebezpieczne są te z drogą podporządkowaną, a najwięcej osób ginie na głównych ciągach komunikacyjnych to wyłania nam się obraz najczęściej występującego wypadku na polskich drogach.

Blisko 89% wypadków drogowych zaistniałych podczas wakacji ubiegłego roku spowodowali kierujący pojazdami. Prawie 5% wypadków nastąpiło z winy pieszych, a w ok. 1 % przypadków odnotowano współwinę uczestników zdarzenia. Pozostałe 5% to wypadki do których doszło z innych przyczyn, w tym m.in. stan techniczny pojazdu, stan drogi, pożar pojazdu, zwierzęta na drodze, utrata przytomności przed wypadkiem.

Zobacz także: Felgi. Jak o nie zadbać?

W czasie ostatniego weekendu wakacji w związku ze spodziewanym większym natężeniem ruchu, zwiększony będzie także udział policjantów ruchu drogowego sprawujących nadzór nad ruchem. Warto podkreślić, że rola policjantów nie będzie się jednak ograniczać wyłącznie do ujawniania wykroczeń i eliminowania niebezpiecznych zachowań, ale także do zapewnienia płynności ruchu oraz udzielania pomocy w razie zaistnienia takiej potrzeby.

Przed powrotem z tegorocznych wakacji Policja apeluje o rozsądek, wyobraźnię, unikanie ryzykowanych zachowań oraz przestrzeganie obowiązujących przepisów, życząc wszystkim kierowcom i pasażerom bezpiecznej podróży!

Zobacz także: Porsche Macan w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości