Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Wypadki weekendowe

Data publikacji: Autor: Ryszard Cydejko

fot. Robert Płaczkiewicz Tragiczne statystyki wypadków drogowych dowodzą niezbicie, że najniebezpieczniejsze na drogach są weekendy. W ubiegłym roku podczas wolnych dni zdarzyły się aż 18,702 wypadki, co stanowiło 36,6% wszystkich wypadków na Polskich drogach, co gorsze ich skutki były równie tragiczne

Tragiczne statystyki wypadków drogowych dowodzą niezbicie, że najniebezpieczniejsze na drogach są weekendy. W ubiegłym roku podczas wolnych dni zdarzyły się aż 18,702 wypadki, co stanowiło 36,6% wszystkich wypadków na Polskich drogach, co gorsze ich skutki były równie tragiczne .

 

fot. Robert P³aczkiewicz Niemal co drugi ranny  został pokrzywdzony właśnie w ciągu dwóch ostatnich dni tygodnia. Podobnie tragicznie wygląda statystyka zabitych w weekendowych wypadkach drogowych. W tym czasie ginie 2172 osoby, czyli 38,5%  wszystkich zabitych na drogach.

 

Ogromny i niechlubny udział mają wśród sprawców wypadków młodzi kierowcy  w przedziale wieku 18 – 24 lata.. W ubiegłym roku byli oni sprawcami co czwartego wypadku zdarzającego się w weekend, oni również stanowili co czwartą ofiarę tych wypadków. Taka sytuacja jest  tym bardziej zatrważająca gdyż młodzi kierowcy stanowią zaledwie 10% wszystkich kierujących na naszych drogach. Specjaliści zajmujący się bezpieczeństwem drogowym jako przyczynę takiego stanu rzeczy podają syndrom młodego kierowcy .

 

Określili oni cztery przyczyny jakie wpływają na młodych kierowców  sprzyjające powodowaniu wypadków:

 

§    Duża pewność siebie, przecenianie własnych umiejętności,

§    Chęć imponowania innym,

§    Wpływ grupy rówieśniczej,

§    Brak doświadczenia, fascynacja szybką jazdą.

 

fot. Robert Kwiatek Młodzi kierowcy, częściej niż inni, akceptują i podejmują wysokie ryzyko związane z niebezpiecznymi zachowaniami na drodze, często wręcz poszukują zagrożenia. Wynika to z chęci współzawodnictwa, pokazania się, poszukiwania wrażeń, imponowania rówieśnikom.

Liczba wypadków,  których sprawcami są młodzi ludzie  nasila się szczególnie  w okresie wakacji (lipiec – wrzesień). W ubiegłym roku niechlubny „rekord” padł w lipcu (18 – 20 lipca), kiedy to młodzi kierowcy spowodowali w ciągu tych 2 dni 9% wszystkich wypadków jakie zdarzyły się  w okresie całych wakacji. Ma to nierozerwalny związek ze zdarzeniami coraz częściej określanymi jako wypadki dyskotekowe .

 

fot. Robert P³aczkiewicz Są to typowe kolizje z udziałem młodych kierowców w wieku 18 – 25 lat. Dochodzi do nich w czasie weekendu, szczególnie późnym popołudniem w piątek i w sobotę oraz w niedzielę po północy. Do najczęstszych okoliczności towarzyszących tym wypadkom należą: nadmierna prędkość, spożycie alkoholu oraz obecność w samochodzie wielu pasażerów. Skutki wypadków dyskotekowych są tragiczne – w jednym takim zdarzeniu często ginie nawet 4 – 5 osób.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości