Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Wypadki z udziałem pieszych co 47 minut! Najczęściej na pasach

Data publikacji: Autor: Bartosz Gubernat

Wypadki z udziałem pieszych co 47 minut! Najczęściej na pasach Co 7 godzin na polskich drogach ginie pieszy, a co 47 minut dochodzi do wypadku z udziałem pieszego – wynika z danych policji.

Co ciekawe, do wypadków z udziałem tej grupy użytkowników ruchu najczęściej dochodzi na przejściach dla pieszych – czyli w miejscach, które powinny gwarantować bezpieczeństwo. Wzrost wypadków policja notuje jesienią i zimą, kiedy szybciej zapada zmrok. Nie bez znaczenia jest tez kiepska pogoda.

zobacz także Pieszy na drodze - co robić, by nie stracić życia

- Odpowiedzialność za poprawę bezpieczeństwa pieszych ponoszą zarówno oni sami jak i kierowcy – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. – Elementy odblaskowe czy odzież w jasnych kolorach pozwolą kierowcy szybciej zauważyć przechodzącą przez jezdnię osobę, dając mu tym samym więcej czasu na reakcję.

zobacz także Leki i napoje energetyczne - po czym nie siadać za kierownicę? 

Jesienią i zimą kierowcy muszą natomiast wykazać się rozwagą i redukować prędkość, dojeżdżając do przejść dla pieszych, nawet gdy wydaje się, że pieszych nie ma w pobliżu. Jak pokazują policyjne statystyki, piesi są sprawcami znacznej liczby wypadków. Niezmiennie najczęstszą przyczyną wypadków spowodowanych przez pieszych w Polsce jest wejście na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem – w 2010 r. było to powodem 2 520 wypadków drogowych.

- Pieszy może zostać ukarany za takie zachowanie, kodeks drogowy przewiduje mandat w wysokości 50 zł. Zawsze przed wejściem na ulicę, nawet w przypadku, gdy przejściu towarzyszą światła, pieszy powinien najpierw sprawdzić czy nie nadjeżdża pojazd – tłumaczą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Wśród wszystkich przyczyn wypadków z winy kierowcych na trzecim miejscu bez zmian znajdują się nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych oraz nieustąpienie pierwszeństwa, co w 2010 r. doprowadziło do 4 266 wypadków (4 365 rannych, 204 ofiary śmiertelne).

zobacz także Drogi zaufania - sprawdź czego nie wiesz o bezpieczeństwie na drogach
 
- Pieszy, który znajduje się na przejściu ma bezwzględne pierwszeństwo. Należy o tym pamiętać szczególnie podczas skręcania w drogę poprzeczną. Bardzo ważne jest też powstrzymanie się od wyprzedzania na przejściach oraz bezpośrednio przed nimi, także na drogach o wielu pasach ruchu – podkreślają trenerzy Szkoły Jazdy Renault. 

opr. Bartosz Gubernat
 

Wypadki z udziałem pieszych co 47 minut! Najczęściej na pasach
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Wypadki z udziałem pieszych co 47 minut! Najczęściej na pasach

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości