Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Wypłata odszkodowania. To rozwiązanie przyspieszy proces

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Jarosław Jakubczak Notatki policyjne z wypadków są już dostępne dla ubezpieczycieli komunikacyjnych online. Funkcjonalność taką udostępnił Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Korzystają z niej firmy posiadające łącznie ponad 75 procent rynku ubezpieczeń komunikacyjnych, w tym najwięksi tj. PZU, Warta, Ergo Hestia, Axa, Link4. Proces ten znacznie przyspiesza wypłatę odszkodowań ofiarom wypadków drogowych.

- To przykład udanej współpracy instytucji branży ubezpieczeniowej z policją – mówi Małgorzata Ślepowrońska, członek zarządu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. - Dzięki nowej funkcjonalności osoby poszkodowane w wypadkach szybciej otrzymują odszkodowanie. Wypłata świadczenia nie jest już opóźniana przez oczekiwanie ubezpieczyciela na notatkę policji z miejsca zdarzenia. Czas, w którym dociera ona teraz do firmy ubezpieczeniowej, to średnio siedem minut od chwili skompletowania notatki w systemie SEWiK (System Ewidencji Wypadków i Kolizji) – wyjaśnia.

Zobacz także: Regeneracja filtra DPF

Administratorem danych z notatek policyjnych, na potrzeby firm ubezpieczeniowych, jest Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. To tej instytucji - zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych UFG i PBUK - policja przekazuje informacje dotyczące poszczególnych wypadków i zdarzeń drogowych. Natomiast UFG przygotował rozwiązanie informatyczne, które umożliwia przekazywanie tych danych online, a ubezpieczycielom - automatyczne włączenie ich w swoje procesy biznesowe.

Policja sporządza rocznie około 500 tysięcy notatek ze zdarzeń drogowych, po których była obecna na miejscu. W notatkach znajdują się m.in. informacje o czasie i miejscu zdarzenia, jego okolicznościach oraz o uczestniczących w nim pojazdach, jak również o tym, gdzie ich właściciele wykupili ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Informacje te są udostępniane za pośrednictwem UFG - wyłącznie tym firmom, które wystawiły polisę OC pojazdów biorących udział w kolizji bądź wypadku.

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Online Ekspert Compensa (gość)

    Warto mieć na uwadze, że samo OC może być w wielu przypadkach niewystarczające, dlatego lepiej zawczasu pomyśleć o pełnym pakiecie ubezpieczenia. Na pewno warto rozważyć dołączenie NNW do ubezpieczenia samochodu, bo dzięki niemu ubezpieczyciel wypłaci kierowcy i pasażerom odszkodowanie, gdy ucierpią w wypadku komunikacyjnym w Polsce i za granicą. Podobnie jest z assistance, które zapewnia przede wszystkim pomoc w momencie nieplanowanego unieruchomienia auta (np. holowanie lub pomoc w „odpaleniu” silnika, gdy rozładuje się akumulator). Co do AC – ta polisa nie jest obowiązkowa, ale zdecydowanie warto zastanowić się nad jej zakupem. AC pozwala na naprawę tych uszkodzeń auta, które powstały z winy jego właściciela (np. zniszczony przedni błotnik w wyniku „parkowania” na znaku drogowym) lub zostały spowodowane przez niezależne czynniki, takie jak warunki atmosferyczne (m.in. silny wiatr, obfite opady deszczu) czy atak wandali.

  • Ekspert Ubea.pl (gość)

    Jeżeli nie wzywamy policji, bo doszło tylko do drobnej kolizji, także można podjąć pewne działania, które przyspieszą wypłatę odszkodowania. Przede wszystkim warto jeszcze tego samego dnia zgłosić szkodę ubezpieczycielowi. Dzięki temu po pierwsze towarzystwo będzie mogło od razu przystąpić do likwidacji szkody, a po drugie łatwiej będzie opisać ze szczegółami przebieg zdarzenia i skompletować wszystkie potrzebne dokumenty.

  • www.bekerpolska.pl (gość)

    Świetna funkcjonalność, w końcu notatka policyjna to wiarygodne źródło informacji.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości