Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Wypłata odszkodowania. To rozwiązanie przyspieszy proces

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Jarosław Jakubczak Notatki policyjne z wypadków są już dostępne dla ubezpieczycieli komunikacyjnych online. Funkcjonalność taką udostępnił Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Korzystają z niej firmy posiadające łącznie ponad 75 procent rynku ubezpieczeń komunikacyjnych, w tym najwięksi tj. PZU, Warta, Ergo Hestia, Axa, Link4. Proces ten znacznie przyspiesza wypłatę odszkodowań ofiarom wypadków drogowych.

- To przykład udanej współpracy instytucji branży ubezpieczeniowej z policją – mówi Małgorzata Ślepowrońska, członek zarządu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. - Dzięki nowej funkcjonalności osoby poszkodowane w wypadkach szybciej otrzymują odszkodowanie. Wypłata świadczenia nie jest już opóźniana przez oczekiwanie ubezpieczyciela na notatkę policji z miejsca zdarzenia. Czas, w którym dociera ona teraz do firmy ubezpieczeniowej, to średnio siedem minut od chwili skompletowania notatki w systemie SEWiK (System Ewidencji Wypadków i Kolizji) – wyjaśnia.

Zobacz także: Regeneracja filtra DPF

Administratorem danych z notatek policyjnych, na potrzeby firm ubezpieczeniowych, jest Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. To tej instytucji - zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych UFG i PBUK - policja przekazuje informacje dotyczące poszczególnych wypadków i zdarzeń drogowych. Natomiast UFG przygotował rozwiązanie informatyczne, które umożliwia przekazywanie tych danych online, a ubezpieczycielom - automatyczne włączenie ich w swoje procesy biznesowe.

Policja sporządza rocznie około 500 tysięcy notatek ze zdarzeń drogowych, po których była obecna na miejscu. W notatkach znajdują się m.in. informacje o czasie i miejscu zdarzenia, jego okolicznościach oraz o uczestniczących w nim pojazdach, jak również o tym, gdzie ich właściciele wykupili ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Informacje te są udostępniane za pośrednictwem UFG - wyłącznie tym firmom, które wystawiły polisę OC pojazdów biorących udział w kolizji bądź wypadku.

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w poniedziałek.

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości