Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Wyposażenie auta. Nowe obowiązkowe systemy

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Wojciech Frelichowski Od kwietnia 2018 nowe auta trafiające na rynek Unii Europejskiej muszą być wyposażone w system ecall. To nie koniec zmian, gdyż Komisja Europejska przedstawiła propozycje kolejnych systemów, które obowiązkowo mają być montowane w nowych pojazdach.

Unijna komisarz do spraw transportu Violeta Bulc podkreśliła, że celem jest, aby wszyscy użytkownicy drogi, niezależnie od tego, jaka jest cena samochodu, mogli korzystać z najnowszych rozwiązań technologicznych.

Nowe auta osobowe miałyby posiadać w standardowym wyposażeniu blokadę alkoholową, zaawansowany system hamowania awaryjnego oraz kamerę cofania lub czujniki czy asystenta pasa ruchu. W ciężarówkach standardem mają być natomiast systemy wykrywania pieszych czy rowerzystów na drogach.

Zobacz także: Zakup auta - rząd dopłaci 25 tys. zł

Producenci będą mieli trzy lata na dostosowanie się do nowych zasad, które mają poprawić bezpieczeństwo. W 2017 r. na drogach Unii Europejskiej zginęło ponad 25 tys. osób, a 135 tys. zostało poważnie rannych.

Zobacz także: Jak dbać o opony?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Blokada alkoholowa - info (gość)

  Wcale się nie dziwię takiemu obrotowi spraw. Blokady alkoholowe są montowane coraz częściej też w starych autach. Poczytajcie sobie o tym, że wcale nie jest tak łatwo oszukać blokadę alkoholową: http://blokadaalkoholowa.alkotester.pl/smartblog/25_4-fakty-na-temat-blokad-alkoholowych.html

 • irek (gość)

  E tam, po co to komu. Rozumiem rzeczy typu kamera cofania, mam w tivoli i korzystam ale takie bajery są już zbędne, tylko po to żeby od ludzi więcej kasy wyciskać

 • stach (gość)

  W Wielkiej Brytanii obowiazujacy limit alkoholu jest 3x wyzszy niz w Pislandii, to teraz oszukancza Unio. Na szczescie UK juz prawie poza EU

 • majkel (gość)

  co chwila coś nowego, chyba tylko po to żeby płacić za te auta coraz więcej! ja mam używkę z aaa auto bez tych wszystkich bajerów i czuję się bardzo komfortowo i bezpiecznie, grunt to umieć dobrze jeździć

 • roron (gość)

  Blokada alkoholowa ok, chociaż i na to pewie obejścia znajdą, asystent pasa ruchu jak ktoś dużo jeździ też się sprawdzą. Ale z tym hamowaniem czy wykrywaniem pieszych to tylko dodatek, te systemy nie przewidzą wszystkiego. Wprowadzić częstsze serwisy hamowania powinni. Moja żona 3 tygodnie z zapaloną kontrolką ABS jeździła, przypadkowo zobaczyłem ze coś jest nie tak, zamówiłem paczkę z ipartsa z czujnikami delphi i okazało się że tyle wystarczyło.

 • Dexter (gość)

  W życiu zadnej czesci firmowanej przez Delphi.

 • Stefan (gość)

  system jak system. Moim zdaniem w obowiązkowym wyposażeniu każdego auta powinna znajdować się apteczka ze wszystkimi niezbędnymi elementami https://www.autostuff.pl/lifestuff/4515/co-powinna-zawierac-apteczka-samochodowa. Tutaj przecież chodzi o zdrowie i życie!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości