Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Wyposażenie auta. UE chce wprowadzić nowe obowiązkowe systemy

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Fiat Unijni urzędnicy pracują nad rozwiązaniami, które mają zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Jednym ze sposobów mają być zmiany w obowiązkowym wyposażeniu samochodu.

W Unii Europejskiej średnia wynosi 49 ofiar śmiertelnych w wypadkach komunikacyjnych na milion mieszkańców. Dla porównania w Polsce jest to 75 ofiar. Urzędnicy szczególną uwagę chcą zwrócić na ochronę rowerzystów oraz pieszych.

"Rozpoczynamy prace nad rozszerzeniem katalogu obowiązkowych urządzeń w samochodach. Chcemy dodać takie, które są już dostępne technologicznie i mają zarówno potencjał zwiększenia bezpieczeństwa, jak i niskie koszty wprowadzenia do produkcji seryjnej" – informuje europosłanka Róża Thun.

Komisja Europejska chce, aby w przyszłości każde nowe auto osobowe było wyposażone w system zapobiegania kolizjom czołowym i potrąceniom pieszych oraz rowerzystów, asystenta utrzymywania pasa ruchu, inteligentnego asystenta prędkości, zaawansowany układ awaryjnego hamowania oraz kamerę lub czujniki cofania. Dodatkowo pojazdy powinny posiadać m.in. czarną skrzynkę, która pomogłaby odtworzyć okoliczności wypadku, systemy wykrywające zmęczenie i rozproszenie kierowcy, a także rozwiązania ułatwiające montaż blokady alkoholowej.

Redakcja poleca: Prawo jazdy. Co oznaczają kody w dokumencie?

Nowe prawo nie sprawi, że każdy samochód automatycznie podrożeje o kilkanaście tysięcy złotych. Kiedy regulacje wejdą w życie, producenci będą musieli zmienić sposób konfigurowania modeli. Obecnie auta konfiguruje się tak, że wraz z dodatkami wymienionymi przez Komisję Europejską, w pakietach otrzymujemy inne układy i elementy, nie będące związane z bezpieczeństwem.

Zobacz także: Seat Ibiza 1.0 TSI w naszym teście

Komisja Europejska szacuje, że w okresie 16 lat wprowadzenie nowych elementów bezpieczeństwa przyczyni się do zmniejszenia liczby ofiar śmiertelnych w UE o 24 794 oraz do zmniejszenia liczby osób, które odniosły poważne obrażenia o 140 740. Projekt sprawozdania w sprawie nowych regulacji ma zostać przedstawiony 6 grudnia.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Powodzenia zycze (gość)

    Nic to nie da dopoki wiekszosc kierowcow to trzoda dokladnie taka jak chodzi po ulicach tego kraju. Proponuje zamiast tych zmian i prawa jazdy wprowadzic obowiazkowe egzaminy IQ, tak zeby kandydat musial sie wykazac ilorazem WYZSZYM OD JEGO TEMPERATURY CIALA.

  • author (gość)

    7 miliardów ludzi i liczba ciągle rośnie, po co systemy? będzie przynajmniej mniej korków na drogach

  • qwe (gość)

    i po co to wszystko jak jest dozwolone mordowanie dzieci nienarodzonych - najpierw powinno być prawo szanujące życie

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości