Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Wyprzedzanie się ciężarówek. Na autostradzie A2 pojawią się kamery

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Tomasz Bołt Czasochłonne wyprzedzanie przez ciężarówki na autostradach i drogach ekspresowych to spory problem. Niedługo tzw. wyścig słoni na autostradzie A2 może się skończyć.

Na autostradzie mimo ogólnego ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych wynoszącego 140 km/h, samochody ciężarowe poruszają się z prędkością 80 km/h. Często zdarza się, że pomimo ograniczeń ciężarówki jadą szybciej i się wyprzedzają. Różnica prędkości wynosi wówczas dosłownie kilka kilometrów na godzinę. Wtedy manewr wydaje się trwać w nieskończoność.

Trzeba też wiedzieć, że ciężarówki, mimo limitu zapisanego w przepisach i wynoszącego 80 km/h dla autostrady, mogą jechać z prędkością maksymalną 90 km/h. Chodzi o faktyczny ogranicznik, który nie pozwoli się takiemu pojazdowi bardziej rozpędzić. 

Zobacz także: Najmniej awaryjne auta. Ranking ADAC

Przypomnijmy. Zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe obowiązuje na autostradzie A2 (na odcinku A2 245+720) obowiązuje od czterech lat. Kierowcy go łamią a problem mają rozwiązać zainstalowane kamery w okolicy Konina, które będą monitorować zachowanie kierowców pojazdów ciężarowych. System obecnie przechodzi testy.

Policja takie długotrwałe wyprzedzanie może uznać za utrudnianie i blokowanie ruchu dla innych jego uczestników. Wykroczenie takie jest karane mandatem w wysokości od 50 do 200 zł oraz 2 punktami karnymi.

Zobacz także: Dwa modele Fiata w nowej odsłonie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • www.tirynatory.pl (gość)

  W końcu jakiś bat na tych idiotów w TIRach. Policja powinna ich lać i patrzeć czy równo puchnie. A jak im się coś nie podoba to spadówa do rowu albo na szyny kolejowe. TIRy powinny zniknąć z krajoobrazu Polskich dróg

 • aaa (gość)

  palancie pewnie piwko i pice sam sobie przywieziesz, gdyby nie tiry zdechł byś z głodu

 • Ttt (gość)

  A idiotów w osobówkach jest 10 razy więcej. Korwin mówi że 90 % społeczeństwa to idioci i ma rację. Demokracja to rządy większości czyli rządy idiotów.

 • Ja (gość)

  Moim zdaniem tirowcy się bawią i nudzą i chcą wkurwić innych użytkowników, ja mam sposób na nich jak widzę barana to mu zajeżdżaniem i zwalniam jego klocki i tarcze więcej kosztują jak klocki w hybrydzie i jeszcze ładują prąd Jak im się nudzi to wibrator i do przodu

 • ElPolacco (gość)

  Tiry na tory

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości