Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Wyprzedzasz przed tym znakiem? Wkrótce możesz nawet stracić prawo jazdy

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Wojciech Wojtkielewicz Rząd planuje jeszcze w tym roku wprowadzić w życie szereg zmian dla kierowców. Wśród nich ma znaleźć się m.in. zaostrzenie kar za wykroczenia popełniane przed i na przejściach dla pieszych.

Znak drogowy D6 - Przejście dla pieszych, stosuje się do wyznaczenia miejsca przeznaczonego do przekraczania jezdni lub torowiska tramwajowego przez pieszych. Wyprzedzanie dozwolone jest tylko na tych przejściach, na których ruch organizowany jest przez sygnalizację świetlną

Od 1 grudnia zgodnie z projektem zmian kierowcy ma grozić mandat w wysokości 1,5 tys. zł za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu. Takim samym mandatem ukarany ma być kierujący który nie zatrzymuje pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowe, wyprzedza pojazd na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem, omija pojazd, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, Taką samą karą ma być zagrożone naruszenie zakazu jazdy po chodniku lub przejściu dla pieszych.

Zobacz także: Prawo jazdy. Czy można zobaczyć nagranie z przebiegu egzaminu

Jeśli kierowca popełni któreś z tych wykroczeń drugi raz w ciągu dwóch lat, wówczas zostanie ukarany mandatem w wysokości minimum 3 tys. zł.

Dodatkowo zaznaczono, że można orzec zakaz prowadzenia pojazdów, w szczególności, jeżeli sprawca wykroczenia spowodował zagrożenie bezpieczeństwa pieszego. Prawo jazdy będzie można w takim przypadku stracić na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Wszystkie zmiany zaproponowane przez rząd zostały opisane tutaj.

Zobacz także: DS 9 - luksusowy sedan

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Belus (gość)

  Kto będzie egzekwował nowe prawo? Leniwi, niedouczeni damscy pałkarze po 3 miesięcznym szkoleniu, rodem najczęściej z głębokiej, zapadłej bezrobotnej prowincji ?

 • Fan jazdy (gość)

  W końcu coś się dzieję w tej kwestii oby tak dalej bo pomału bycie uczestnikiem ruchu nie sprawia przyjemnosci tylko generuje lęk i trwogę.

 • emeryt (gość)

  Rodacy! Kiedy zniszczymy ten wrogi dla polskiego spoleczenstwa PiS???

 • Jozef z Bazin (gość)

  Do emeryt: bez polityki, przepisy drogowe to nie polityka, takie przepisy obwiazuja w calej Europie, nalezy zastanowic sie tylko jak je poprawic by byly skuteczne i bylo mniej wypadkow z pieszymi na przejsciach, czesto mlodzi ludzie z utkwionym wzrokiem w smartfon wchodza na jezdnie nie zatrzymujac sie przed pasami na chwile i tu jest problem, i w projekcie powinny byc mocno wyartykulowane zachowania pieszego i kierujcego autem

 • KKJ (gość)

  Jakie przepisy .. to wycinek przepisów z Europy .... Niemcy mają 3 rodzaje przejść dla pieszych ... przejście zebra nie jest tam praktykowana na taką wielką skalę jak w Polsce !!! Dostosować przepisy to całość a nie tylko wycinek !!! U szkopów nie znajdziesz wytartych oznaczeń poziomych ( już od 2 lat), nieoświetlonych przejść itd..... To jest tak jakbyś Polonezowi doczepił Gwiazdę .... od tego to on Mercedesem sie nie stanie !!!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości