Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Wyrejestruj i skreśl

Data publikacji: Autor: Marek Loos

Fot. M.Pobocha Najpóźniej w 30 dni od daty sprzedaży samochodu, jego były właściciel musi wyrejestrować pojazd.

Od kilku miesięcy panuje ożywienie na rynku sprzedaży i kupna używanych samochodów. Osoby sprzedające powinny zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów, których niedopatrzenie, może ponosić za sobą niepotrzebne wydatki lub powodować nieprzyjemności, kłopoty, a co najmniej stratę czasu.

 Fot. M.Pobocha

Najpóźniej w 30 dni od daty sprzedaży samochodu, jego były właściciel musi udać się do wydziału komunikacji urzędu miejskiego lub gminnego, by wyrejestrować pojazd. Koniecznie trzeba wziąć ze sobą umowę kupna-sprzedaży, by tam, w komputerowym rejestrze odnotować, że sprzedaliśmy samochód. Jeżeli ktoś nie dopełnił tego obowiązku zanim podatek drogowy wliczono w cenę paliwa (miało to miejsce kilka lat temu), do dzisiaj może otrzymywać monity, wzywające do uiszczenia zaległego podatku. Skąd, bowiem urzędnicy mogą wiedzieć, że samochód nie należy do byłego właściciela?

 

Poważne problemy mogą spotkać byłego właściciela samochodu, który nie dopatrzył obowiązku wyrejestrowania, jeżeli nowy właściciel został sprawcą wypadku drogowego i uciekł. Wówczas policja ustala właściciela z komputerowej ewidencji pojazdów, a tam ciągle figuruje poprzedni posiadacz auta. Może to mieć nieprzyjemne konsekwencje. Nagle, ni stąd ni zowąd osoba, która nie wyrejestrowała, otrzymuje wezwanie na policję. Na szczęście na ogół sprawa kończy się na wyjaśnieniach, ale po cóż doprowadzać do niepotrzebnego zdenerwowania.

 

Skreślić z ewidencji

 

Oprócz wydziału komunikacji urzędu miejskiego lub powiatowego, należy odwiedzić towarzystwo, w którym samochód był ubezpieczony. Należy wykreślić swoje dane z kartoteki posiadaczy określonego samochodu.

 

Zdarza się, że niedopełnienie tego obowiązku prowadzi do wezwania poprzedniego właściciela do zapłaty składki ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej właścicieli pojazdów samochodowych (popularnego OC). Jeżeli nie rozwiążemy umowy ubezpieczenia OC, co najmniej w przeddzień jej wygaśnięcia, z mocy prawa, automatycznie jest ona zawierana na następny rok. Trudno jednak się dziwić, że firmy ubezpieczeniowe dbają o swoje pieniądze i dochodzą zaległości, nie wiedząc, że samochód zmienił właściciela.

 

Dopatrzenie tych kilku podstawowych formalności pomoże zapewne w bezproblemowym przejściu przez transakcję sprzedaży samochodu.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości