Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 39044 opinie. Oceń swoje auto Zamknij

Motociekawostki / Warto wiedzieć

Wyścig samochodu z dronem

Data publikacji: Autor: (mm/ip)

W ramach prezentacji możliwości obydwu maszyn dron GT‑R stanął do wyścigu z supersamochodem na wymagającym torze Silverstone. / Fot. Nissan Nissan zaprezentował drona GT‑R – jeden z najszybszych wyścigowych dronów typu FPV (z podglądem na żywo z kamery). Jak urządzenie poradziło sobie w wyścigu z samochodem?

Dron został zbudowany w celu sfilmowania nowego Nissana GT‑R z roku modelowego 2017 na torze. Dron dzięki specjalnej konfiguracji wyścigowej i czaszy o niskim współczynniku oporu powietrza może on rozwinąć prędkość 100 km/h ze startu zatrzymanego w zaledwie 1,3 sekundy.

W ramach prezentacji możliwości obydwu maszyn dron GT‑R stanął do wyścigu z supersamochodem na wymagającym torze Silverstone. W Nissanie GT‑R moc z 24‑zaworowego silnika V6 o pojemności .,8 litra, z podwójnym turbodoładowaniem, jest przekazywana na wszystkie koła. Dron uzyskuje przyspieszenie dzięki czterem śmigłom napędzanym silnikami 2000kV XNova oraz wyścigowej ramie kwadrokoptera Sky-Hero.

Za kierownicą nowego GT‑R usiadł kierowca Nissana NISMO Ricardo Sanchez, natomiast drona GT‑R pilotował James Bowles, mistrz brytyjskich krajowych wyścigów dronów w 2015 roku. Pojedynek odbył się na specjalnie wytyczonym odcinku toru Silverstone o długości 1,2 mili.

Redakcja poleca:

Toyota Corolla X (2006 - 2013). Czy warto kupić?
Części samochodowe. Oryginał, czy zamiennik?

Skoda Octavia 2017. Silnik 1.0 TSI i adaptacyjne zawieszenie DCC

W nowym Nissanie GT‑R z roku modelowego 2017 zastosowano największe zmiany od czasu wprowadzenia na rynek modelu R35 w 2007 roku. O ile zadaniem drona jest utrzymywanie się w powietrzu, o tyle w samochodzie GT‑R wprowadzono nowe rozwiązania aerodynamiczne zapewniające mu pewne trzymanie się nawierzchni.

Pod względem przyspieszenia dron początkowo wygrywa z samochodem, ale koła błyskawicznie dorównują tempa śmigłom. Dron rozwija maksymalną prędkość około 185 km/h, natomiast GT‑R rozpędza się do 315 km/h. Niemniej jednak nawet wyjątkowy układ napędu na cztery koła w Nissanie GT‑R nie zapewnia samochodowi takiej zwrotności, jaką dysponuje dron, którego średnica zawracania wynosi zaledwie 0,3 metra. Specjalna konfiguracja umożliwia mu także niezwykle precyzyjne i zwinne wykonywanie karkołomnych manewrów.

GT‑R i dron GT‑R – dane techniczne

 

GT-R 

Dron GT-R 

Prędkość maksymalna 

315 km/h

185 km/h

Szerokość 

1895 mm

30 cm

Długość 

4710 mm

30 cm

Wysokość 

1370 mm

6,5 cm

Masa 

1752 kg

0,7 kg

Silnik / akumulator 

V6 z podwójnym turbodoładowaniem

Litowo-polimerowy

1400 mAh 6s

Średnica zawracania 

12,2 m

0,3 m

Maks. moment obrotowy / ciąg statyczny 

637 Nm

4,68 kg

Model / rama drona 

Nissan GT-R

Sky-Hero

Przewaga 

Jazda po prostej

Slalom

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Nissan GT-R zdjęcia

Nissan GT-R dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Nissan GT-R opinie

Oceń swoje auto