Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Wyższe kary dla kierowców. Co się zmieniło?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Arkadiusz Ławrywianiec 1 czerwca 2017 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu karnego, zaostrzająca kary dla kierowców. Podwyższenie kar za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego to tylko jedna ze zmian.

Zostają podwyższone kary za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, którego następstwem jest śmierć innej osoby lub jej ciężki uszczerbek na zdrowiu. Wcześniej kara za to wynosiła od 9 miesięcy do 8 lat więzienia. Dolna granica zagrożenia karą została podniesiona do 2 lat więzienia. Wyrok nie będzie mógł być wydany w zawieszeniu.

Jeśli kierowca na podstawie decyzji administracyjnej straci prawo jazdy np. na okres trzech miesięcy za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h, a mimo to dalej prowadziłby pojazdy i w tym czasie został zatrzymany do kontroli, mógłby zostać orzeczony wobec niego zgodnie z nowymi przepisami sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, nawet na kilka lat.

Ucieczka przed policją

Dotychczas ucieczka przed policją czy inna służbą posiadającą uprawnienia do kontroli ruchu drogowego, jeśli nie naraża konkretnej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, nie kończy się wypadkiem, ani nie powoduje bezpośredniego zagrożenia katastrofą, traktowana była jak wykroczenie. Groziła za nie grzywna do 5 tys. zł lub kara aresztu do 30 dni.

Redakcja poleca:

Abonament od radia w aucie? Zapadła decyzja
Odcinkowy pomiar prędkości. Gdzie działa?
Kierowcy dowiedzą się ile poczekają na światłach

Zmiany zakładają karę do 5 lat pozbawienia wolności za niedostosowanie się do polecenia zatrzymania pojazdu przez funkcjonariusza uprawnionego do kontroli ruchu drogowego wydawanego przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych.

Źródło: TVN24/x-news

Polecamy: Sprawdzamy co oferuje Nissan Qashqai 1.6 dCi

Sądy otrzymają dodatkowe informacje

Sądy wydając wyroki w sprawach o przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym, będą musiały zostać poinformowane o wszystkich przestępstwach i wykroczeniach kierowców z centralnej ewidencji kierowców oraz z ewidencji kierowców naruszających przepisy drogowe. Dotychczas sądy, orzekając w sprawie przestępstw drogowych, nie mają informacji czy dana osoba popełniała wcześniej wykroczenia drogowe.

Kiedy przedawnią się wykroczenia?

Zmiany w prawie wprowadzają wydłużenie terminu przedawnienia wykroczeń. Wszystko po to, aby karalność czynów nie przedawniła się zbyt szybko. Dotychczas zgodnie z art. 45 par. 1 kw., karalność takich czynów ustawała jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok. Jeśli jednak podczas tego roku policja, straż miejska albo inspekcja transportu drogowego rozpoczną postępowanie, wówczas termin przedawnienia wydłużał się o kolejny rok (od momentu popełnienia czynu a nie wszczęcia postępowania).

Tym samym im później wszczęto postępowanie, tym mniejsza szansa na przeprowadzenie postępowania i prawomocne zakończenie procesu przed przedawnieniem. Jeśli w pierwszej instancji osoba została skazana, ale złożyła apelację, to jeśli przed rozpatrzeniem tej apelacji upłynął termin przedawnienia, sąd i tak musiał uchylić wyrok skazujący i umorzyć postępowanie nawet gdyby skazany wycofał apelację.

Prawo zmienia się tak, aby organy miał więcej czasu na skuteczne wymierzenie sprawiedliwości osobom popełniającym wykroczenia drogowe. Często są to sprawy skomplikowane, a czas postępowania wydłuża powoływanie biegłych. W myśl nowych przepisów, czyny w sprawach w których wszczęto postępowanie będą się przedawniać dopiero po trzech latach od momentu złamania prawa. Służby nadal będą miały rok na zainicjowanie postępowania. Jeśli w tym czasie tego nie dokonają, kierowca nie będzie mógł zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

Rutynowe badanie alkomatem

W Prawie o ruchu drogowym znalazła się uszczegółowiona regulacja dotycząca poddawania kierujących pojazdami (lub innych osób, w stosunku do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogły kierować pojazdem) rutynowemu badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu, np. narkotyków lub dopalaczy.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Marcin z Gdyni (gość)

  Śmierdziele z Pis najchętniej wszystkich by pozamykali , do wyboru odsiadka w kościele klęcząc przed czarną mafia , albo zakład karny , ja dziękuję za tą popapraną władzę , czas na nowe wybory i zmianę na normalność .

 • Marek (gość)

  W sumie taniej jest kupić dobry alkomat i używać go niż narażać siebie i innych na konsekwencję jazdy po alkoholu...My kupiliśmy alkomat polskiej firmy Fitalco Grafit i teraz możemy się szybko zorientować czy można ruszać w drogę czy jeszcze odczekać.

 • STEFAN 69 (gość)

  DO MARCINA Z GDYNI - PRAWDZIWY ŚMIERDZIEL JUŻ SIĘ PRZEDSTAWIŁ.

 • Polak (gość)

  marcinie z Gdyni , wstydzimy się za ciebie że jesteś z naszego pięknego miasta i radzimy wyprowadż się do niemiec lub do brukseli i tam sobie liż przyrodzenie i przyrodzenia innych a od Polski teraz PRAWDZIWIE POLSKIEJ wara .

 • Misio (gość)

  Zobaczycie Pisuary jak Władimir najedzie a unia was wydyma ciekawe dd,IE będziecie głosić te brednie o dobrej zmianie a... Macierewicz was obroni hi hi hi

 • Andrzej (gość)

  przepisy powinny dotyczyć obowiąskowo świnie rządowe te z imunitetem

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości