Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Wyższe kary dla kierowców. Jak nowe prawo działa w praktyce?

Data publikacji: Autor: (mm) Policja.pl/ Dzień Dobry TVN/x-news

Fot. Krzysztof Łokaj Od 1 czerwca w życie weszły nowe regulacje dla kierowców. Zmieniły się min. przepisy dotyczące ucieczki przed policją.

Dotychczas ucieczka przed policją czy inna służbą posiadającą uprawnienia do kontroli ruchu drogowego, jeśli nie naraża konkretnej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, nie kończy się wypadkiem, ani nie powoduje bezpośredniego zagrożenia katastrofą, traktowana była jak wykroczenie. Groziła za nie grzywna do 5 tys. zł lub kara aresztu do 30 dni. Zmiany zakładają karę do 5 lat pozbawienia wolności za niedostosowanie się do polecenia zatrzymania pojazdu przez funkcjonariusza uprawnionego do kontroli ruchu drogowego wydawanego przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych.

Redakcja poleca:

Wyższe kary dla kierowców. Co się zmieniło?
Nieoznakowane auta dla policji
Fotoradary przestały działać. Co z bezpieczeństwem?

Na efekty nie trzeba długo czekać. Sytuacja wydarzyła się w Szczecinie w nocy 2 czerwca około godziny 1.00. Mundurowi pełniący służbę w nieoznakowanym radiowozie na ulicy Gdańskiej zauważyli kierującego motocyklem, który jechał z dużą prędkością. W związku z tym postanowili sprawdzić z jaką prędkością jedzie kierowca. Okazało się, że w miejscu gdzie można jechać 70 km/h kierowca jechał nawet 133 km/h. Dodatkowo podczas pomiarów funkcjonariusze zauważyli, że na motocyklu niezgodnie z przepisami zamontowana jest tablica rejestracyjna. Dlatego też włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe, aby zatrzymać kierowcę.

Polecamy: Sprawdzamy co oferuje Nissan Qashqai 1.6 dCi

Mimo sygnałów motocyklista nie zatrzymał się do kontroli i z dużą prędkością ruszył w kierunku wyjazdu z miasta. Natychmiast podano komunikaty do będących w służbie policjantów. Kierującego zatrzymano na posterunku kontrolnym przy ul. Zwierzynieckiej. Po wylegitymowaniu okazało się, że jest to 25 letni mieszkaniec Stargardu. Po zatrzymaniu trafił on do policyjnej izby zatrzymań. A policjanci zaczęli przygotowywać materiały do sądu.

Po zebraniu i przygotowaniu dokumentacji sprawa w sobotę trafiła do sądu w tzw. trybie przyspieszonym. Sędzia podczas posiedzenia wydał nieprawomocny wyrok skazujący kierowcę motocykla. Orzekł karę grzywny, 2 letni zakaz kierowania pojazdami, podanie wyroku do publicznej wiadomości, dodatkowo wyłączył materiały związane z popełnionym wykroczeniem do osobnego postępowania. Wyrok jest nieprawomocny.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • aaaa (gość)

    Państwa policyjnego część kolejna. A może by się ameby umysłowe zastanowiły dlaczego coraz więcej kierowców ucieka przed poborcami podatkowymi zwanymi policją?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości