Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Wzrost cen polis OC. Czy jest uzasadniony?

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Wojciech Matusik W ostatnich miesiącach, ku niezadowoleniu posiadaczy samochodów ubezpieczenia komunikacyjne OC zdrożały średnio o 50%. Dlaczego również dla tych, którzy mają bezszkodową historię ubezpieczenia i maksymalne zniżki?

Głównie to młodzi kierowcy za OC muszą zapłacić najwięcej gdyż są w grupie podwyższonego ryzyka i najczęściej powodują wypadki. Tak wynika ze statystyk.

Nie wypłacić w ogóle albo jak najmniej…

Towarzystwa ubezpieczeniowe tłumaczą, że podwyżki są koniecznością gdyż przez lata utrzymywały się na tym samym poziomie. Argument ten – co nie dziwi - budzi wiele sprzecznych emocji. Otóż ze statystyk wynika, że od 10. lat liczba wypadków w Polsce uległa zmniejszeniu i w związku z tym wypłaty odszkodowań powinny być wartościowo i ilościowo mniejsze. Czemu dzieje się jednak odwrotnie i stawki wypłat rosną?

Odpowiedź na powyższe pytania próbują uzasadniać Polska Izba Ubezpieczeń oraz towarzystwa ubezpieczeniowe, które tłumaczą, że od 2007 ubezpieczyciele musieli zacząć doliczać VAT do kosztorysów a w 2008 roku zmieniły się zapisy w Kodeksie Cywilnym, w którym jasno określono, że poszkodowany, w tym najbliższa rodzina mają prawo do zadośćuczynienia.

Czy w związku z powyższym należy rozumieć, że to chciwość towarzystw ubezpieczeniowych. doprowadziła do tego, że zastosowanie miała praktyka w stylu „nie wypłacać odszkodowania albo wypłacić jak najniższą kwotę”? Dopiero gdy pojawiły się kancelarie odszkodowawcze towarzystwa ubezpieczeniowe zaczęły podnosić larum i windować stawki ubezpieczeń. Dzisiaj, po latach licznych procesów płacą więcej z tytułu odsetek i kosztów zastępstwa procesowego, niż – nierzadko - wynosiło samo odszkodowanie. Potwierdzeniem tego stanu jest publikacja Instytutu Badawczego Dróg i Mostów w którym widnieje zapis, że koszty sądowe towarzystw ubezpieczeniowych za 2015 rok wzrosły ponad dwukrotnie w stosunku do roku 2014 r. – nasuwa się zatem pytanie dlaczego nieprawidłowości towarzystw mają być pokrywane przez podwyższanie stawek OC?

Do Polskiej Izby Motoryzacji napływa wiele skarg, które dotyczą prób wypłacenia zaniżonych odszkodowań. Ewenementem są te zaniżone o 100%.

TU: najpierw do sądu, mimo, że i tak przegramy..

Izba jest w posiadaniu listu od właściciela niezależnego serwisu blacharsko – lakierniczego, który działa na terenie kraju od 1997 r. Sygnalizuje on duży problem związany ze współpracą z firmami ubezpieczeniowymi. Twierdzi, że towarzystwa ubezpieczeniowe. działają na niekorzyść tego sektora. Rocznie, wspomniana firma serwisowa naprawia bezgotówkowo ok. 500 samochodów, gdzie każdy kosztorys jest weryfikowany przez ubezpieczyciela. Ten w efekcie nagminnie nie uznaje stawek roboczogodziny, pomijając kwestię narzucania stosowania alternatywnych części, i co za tym idzie – nie zostaje wypłacona pełna kwota odszkodowania.

Redakcja poleca:

Volkswagen wstrzymuje produkcję popularnego auta
Kierowców czeka rewolucja na drogach?
Dziesiąta generacja Civica już w Polsce

W celu uniknięcia i ostatecznego rozwiązania opisanych wyżej praktyk, w 2008 roku został przeprowadzony audyt dotyczący wyliczenia stawki roboczogodziny. Audyt RBH został przeprowadzony przez Polską Izbę Motoryzacji. Istotne jest, że taki audyt zależy od wielu uwarunkowań, różnych dla każdego serwisu, w tym od poziomu rzeczywistych kosztów bezpośrednich i pośrednich. Jednym z istotnych czynników jest poziom wynagrodzeń, stopień wyposażenia technicznego oraz stosowanych technologii naprawczych. Niestety wyliczona stawka RBH nie jest honorowana przez TU, i od 2008 r. wszystkie sprawy z roszczeniem kierowane są do sądu.

Mimo, że niemalże wszystkie bez wyjątku sprawy wspomniany serwis i tak w końcu wygrywa, to nadal jest ich, jak w latach minionych – 100%, średnio 500 na rok. Wszystkie opinie biegłych, których jest ok. 200 świadczą na korzyść serwisu. Nie zniechęca to jednak towarzystw ubezpieczeniowych do konsekwentnego stosowania swoich praktyk, które mogą doprowadzić do zniszczenia przedsiębiorcy, blokowania rozwoju, doprowadzenia do nierentowności i w efekcie upadłości

Przykładów dostępnych w biurze PIM oraz opisanych na portalach internetowych można mnożyć bez liku. W 2015 r. dla Towarzystw Ubezpieczeniowych zakończyło się to miliardem strat. Wynik ten ewidentnie wskazuje na fatalne zarządzanie a informacje, które podaje PIU oraz towarzystw, „że mamy jedne z najniższych składek OC na tle UE” nijak się mają do rzeczywistości oraz do tego jak bardzo odstajemy pod względem średnich wypłacanych odszkodowań w Europie – w tym aspekcie zajmujemy 5 miejsce od końca biorąc pod uwagę 27 państw, które zostały wyszczególnione w raporcie PIU, 2016 r.

Prawo na drodze: Używanie telefonu w aucie. Czy zawsze jest wykroczeniem?

Źródło: TVN Turbo/x-news

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • kot (gość)

    Ciekawe , że najbardziej zdrożało OC, w firmach internetowych jak AVIVA, AXA, a w reklamach TV ,, że są najtańszy, Znajomi w AVIVA /4 rodziny/płacący w tamtym roku około 500zł, teraz dostali wznowienia od 1300 do 1700 - bez szkody.Porównywarki co innego pokazują , a do domu przychodzi polisa droższa.

  • tad (gość)

    Najlepiej to samemu sprawdzić na jakiejś porównywarce np.kalkulatorze cuk gdzie OC jest najtańsze.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości