Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

XI Forum Motoryzacji. Już w najbliższą niedzielę w Białymstoku

Data publikacji: Autor: Piotr Walczak

XI Forum Motoryzacji. Już w najbliższą niedzielę w Białymstoku Impreza odbędzie się na terenie Politechniki Białostockiej 15 maja. Hasłem przewodnim jedenastej edycji Forum jest Totalny pomiar mocy.

Organizatorzy zapraszają na ulicę Wiejską w Białymstoku wszystkich miłośników motoryzacji. Warto odwiedzić tę imprezę, bo będzie tu wiele atrakcji.

Pomiary na hamowni

Jak wyjaśnia Dariusz Szpica, przewodniczący XI Forum Motoryzacji, tym razem hasłem przewodnim jest Totalny pomiar mocy. Skąd taki pomysł?

- Ponieważ w regionie jedynie Laboratorium Pojazdów Samochodowych mieszczące się na Wydziale Mechanicznym PB umożliwia wykonanie tego typu pomiarów - mówi. - W poprzednim roku laboratorium doposażono w obciążeniową hamownię ciągnikową, która poszerzyła nasze możliwości badawcze. Wkrótce planujemy także zakup hamowni silnikowej.

Pomysł na hasło przewodnie wynika również z faktu, że co roku podczas Forum hamownia jest mocno oblegana przez odwiedzających imprezę. Zazwyczaj konieczne staje się wydłużenie przewidzianego programem czasu na badania oraz poszerzenie badań na inne typy pojazdów.

Zdaniem Dariusza Szpicy badania na obciążeniowej hamowni podwoziowej są uznawane za najbardziej miarodajne, jeżeli chodzi o metodykę i opracowanie wyników. Najlepsze warsztaty diagnostyczne i tuningowe wyposażone są w urządzenia tego typu. Sam pomiar jest bardzo krótki i trwa do jednej minuty, co dla silnika pracującego na granicy maksymalnego obciążenia nie jest szkodliwe. Oczywiście pod warunkiem, że silnik jest sprawny i odpowiednio chłodzony.

 

Bezpośrednio w trakcie trwania pomiarów wyświetlane są wyniki cząstkowe, a po zakończeniu wynik końcowy z możliwością wydruku. Zwykle czas poświęcony na zamocowanie samochodu czy motocykla jest dużo dłuższy niż sam pomiar.

Ewenement: tor testowy

Poza oficjalnymi punktami Forum (patrz niżej), organizatorzy przewidują także dyskusje z osobami bezpośrednio związanymi z pracami badawczymi prowadzonymi na Politechnice Białostockiej, osobami reprezentującymi wystawców czy sponsorów.

Planowane jest również oficjalne otwarcie toru testowego Politechniki Białostockiej. Tor ten jest pewnego rodzaju ewenementem, jeżeli chodzi o uczelnie w Polsce. To jedna z nielicznych tego typu inwestycji. W jakim celu będzie wykorzystywany?

- W głównej mierze zapewni możliwość bezpiecznego przeprowadzania pomiarów podczas trwania zajęć laboratoryjnych, realizowanych w procesie dydaktycznym na specjalności pojazdy samochodowe, jak też prac badawczych - tłumaczy Dariusz Szpica. - W trakcie trwania XI Forum Motoryzacji prezentowane będą możliwości pojazdów Studenckiego Koła Naukowego Auto-Moto-Club.

Masa fanatyków motoryzacji

Poprzednie edycje Forum Motoryzacji każdorazowo skupiały spore rzesze fanów motoryzacji. Organizatorzy zauważają, że niektóre osoby już kilka lat z rzędu uczestniczą w imprezie, korzystają z hamowni i weryfikują wyniki swoich prac nad pojazdem. Ogromnym powodzeniem cieszyło się zawsze zgniatanie wraków samochodów przez Monstera. Niestety, w tym roku wyjątkowo nie będzie tego wyjątkowego pokazu.

Plan XI Forum Motoryzacji:

- godz. 9.30 – otwarcie imprezy, prezentacja dorobku studenckich kół naukowych działających na Politechnice Białostockiej;
- od godz. 10.30 – „Totalny pomiar mocy“ na hamowniach Maha i Hetra: samochody osobowe, dostawcze, motocykle, ciągniki rolnicze;
- od godziny 11 – konkursy: przetaczanie beli słomy, wyciskanie, bieg w filcach, rzut oponą;
- godz. 12 – prezentacja toru testowego Politechniki Białostockiej – oficjalne otwarcie, pokazy sprawności pojazdów SKN Auto-Moto-Club;
- od godziny 13 – jazdy zręcznościowe i pokazy: pojazdy PB, zaproszeni goście i służby;
- od godziny 14.30 – konkursy: tuning i car audio;
- godz. 16 – zakończenie XI Forum Motoryzacji.

regioMoto.pl jest patronem medialnym imprezy.

Piotr Walczak

fot. moto.pb.edu.pl

XI Forum Motoryzacji. Już w najbliższą niedzielę w Białymstoku
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

XI Forum Motoryzacji. Już w najbliższą niedzielę w Białymstoku

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości