Wszystko
o samochodach

Motociekawostki / Warto wiedzieć

Xicorr M20 - zegarek inspirowany Warszawą

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Xicorr Warszawska manufaktura Xicorr chce stworzyć rodzimy zegarek, który poza odmierzaniem czasu będzie również nawiązywał do symboli polskiej motoryzacji. Owocem współpracy z fabryką FSO będzie między innymi zegarek wzorowany na pierwszym polskim powojennym samochodzie - FSO Warszawa M20.

Fot. XicorrFirma Xicorr podpisała umowę licencyjną z Fabryką Samochodów Osobowych SA na Żeraniu w Warszawie na wykorzystanie nazwy i znaków graficznych przy produkcji zegarków. Pierwszym owocem tej współpracy będzie zegarek Xicorr FSO M20 (Warszawa). Zegarek ten jest inspirowany kultowym polskim samochodem a konkretnie jego instrumentami pomiarowymi. Prędkościomierz i zegar z "Warszawy" posłużyły za pierwowzór tarczy zegarka.

- Warszawa M20 była pierwszym samochodem wyprodukowanym przez fabrykę FSO, a zarazem był to pierwszy produkowany seryjnie samochód w powojennej Polsce. Wybór tego modelu jest czysto symboliczny dlatego właśnie od niego zaczynamy tworzenie projektów inspirowanych polską motoryzacją – mówi założyciel i właściciel Xicorr – Adam Tomaszewski.

Manufaktura Xicorr powstała w 2011 r. stawiając sobie za cel stworzenie maksymalnie polskiego zegarka, tym samym dołączając do kilku manufaktur czasomierzy w naszym kraju. Zegarki są projektowane i składane w Polsce. Polscy zegarmistrzowie sprawdzają każdy mechanizm, montują zegarki i poddają je rygorystycznej procedurze testowej. Nazwa marki ma również polskie pochodzenie – tzw. „sikor” był popularnym określeniem zegarka na warszawskiej Pradze.

Pierwszą kolekcją zegarków Xicorr, jest linia Circle. Stanowią ją dwa modele zegarków różniących się kolorystyką tarczy. Są to sportowe zegarki do codziennego użytkowania - co gwarantują wysokie parametry użytkowe. Zastosowanie automatycznego mechanizmu opartego na 26 kamieniach z rezerwą chodu ok. 42 godzin, tarcza przykryta szafirowym szkłem i wodoszczelność do 100 m - to główne cechy modelu Circle. Odporność zegarków Xicorr przetestowana została przez polskiego rekordzistę w nurkowaniu Darka Wilamowskiego. W tym roku zszedł z prototypową wersją Circle Garda na głębokość 243 m.

Pierwsze egzemplarze wzorowane na Warszawie M20 trafią do sklepów jeszcze przed świętami. W przyszłym roku planowane jest wypuszczenie zegarka bazującego na Syrenie Sport. Zegarki dostępne są w warszawskim salonie „odCzasu doCzasu”, poznańskim salonie „Banaszak” oraz sklepie internetowym producenta na xicorr.com.

Xicorr to polska manufaktura zegarkowa założona w 2011. Xicorr produkuje wyłącznie zegarki mechaniczne charakteryzujące się wysoką jakością oraz walorami użytkowymi. Dotychczas pojawiły się modele Circle w dwóch wersjach kolorystycznych, a do końca roku wypuszczone zostaną modele M20 oraz limitowana wersja Circle - Garda.

Fot. Xicorr

Fot. Xicorr

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Komentarze

 • h (gość)

  fajny :-)

 • Gosia (gość)

  A gdzie go można kupić?

 • czytający ze zrozumieniem ;P (gość)

  patrz: strona producenta

 • 5.76 (gość)

  To lipa bo benzyna droga.

 • henryk (gość)

  Ladny jest ,ale co znapedem czy bedzie jak szwajcar .Chyba bedzie dobrze manufaktura zalorzona nie cały rok temu .Tradycja ze szok takie miala testy

 • AD (gość)

  1400zł

 • Ania (gość)

  Ja właśnie taki zkupilam :) Jest śliczny i stylowy.Polecam :)

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości