Wszystko
o samochodach

Motocykle / Motocykle

Yamaha TDM 900

Data publikacji: Autor: ST

TDM 900 rozpoczyna trzecią już generację serii TDM. Przy konstruowaniu TDM 900 nie zapomniano o wierności idei dotychczasowych modeli.

TDM 900 rozpoczyna trzecią już generację serii TDM. Pierwsza TDM 850 była klasą samą dla siebie. Zadziwiła połączeniem cech motocykla enduro i turystycznego. Przy konstruowaniu TDM 900 nie zapomniano o wierności idei dotychczasowych modeli. Jednak jest to w pełni nowa konstrukcja.

Jednostka napędowa
TDM 900 wyposażono w czterosuwowy, dwucylindrowy, rzędowy, chłodzony cieczą silnik o pojemności 897 ccm i mocy 86,2 KM. Za zasilanie odpowiedzialny jest wtrysk paliwa i regulowany katalizator czuwający nad czystością spalin. Każdy z cylindrów obsługiwany jest przez pięć zaworów. Aluminiowa gładź cylindrów pokryta jest warstwą kompozytu ceramicznego. TDM wyposażono w sześciostopniową skrzynię biegów.

Zawieszenie
Zawieszenie przednie teleskopowe wyposażono w rury o średnicy 43 mm. Skok zawieszenia wynosi 150 mm. Ugięcie sprężyn można regulować w zależności od obciążenia. Zawieszenie tylne to wahacz aluminiowy o skoku 133 mm, współpracujący z amortyzatorem.

Hamulce
Przednie jak i tylne wyposażono w zaciski hamulcowe z YZF-R1. Czterotłoczkowy zacisk z przodu współpracuje z podwójną tarczą hamulcową o średnicy 298 mm, tylny o średnicy tarczy 245 mm pracuje z dwutłoczkowym zaciskiem.

Podsumowanie
Kierowca zasiada w wygodnej wyprostowanej pozycji. Dźwignie sprzęgła jak i hamulca mają regulację położenia i dają się swobodnie dozować. Zawieszenie umożliwia sportowy styl jazdy. TDM 900 radzi sobie w każdych warunkach drogowych, może to być ulica miasta lub leśne dukty. Na tym polega jego uniwersalność. Jest godną kontynuatorką tradycji swych poprzedniczek.

Yamaha TDM 850 - rocznik 1993
Model ten cieszył się dużą popularnością. Entuzjaści tego motocykla doceniali w nim dwucylindrowy silnik (pojemność – 849 ccm, moc 77 KM) solidne zawieszenie umożliwiające wysoki komfort jazdy zarówno w mieście, terenie jak i na autostradzie.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości