Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Z asystentem hamowania

Data publikacji: Autor: Krzysztof Franek

Nowy system Hondy zastosowano w modelu Inspire

W skrócie nazywa się CMS, w rozwinięciu, w języku angielskim to Collision Mitigation Brake System, a w tłumaczeniu na polski - System Hamowania Łagodzący Skutki Kolizji. Przewiduje on uderzenie w tył poprzedzającego pojazdu i nadzoruje pracę układu hamulcowego. Jest to system Hondy i po raz pierwszy zostanie wykorzystany w jej nowym modelu inspire wraz z mechanizmem napinającym pasy bezpieczeństwa "E-Pretensioner".

System przewiduje możliwość wystąpienia kolizji w oparciu o warunki drogowe, odległość od poprzedzającego pojazdu oraz pomiar względnej prędkości obu samochodów. Najpierw system ostrzega kierowcę wzrokowo i słuchowo, zmuszając poniekąd do podjęcia przeciwdziałania kolizji. Może też zmniejszyć prędkość przez rozpoczęcie hamowania. CMS i Pretensioner wykorzystują pracujący w zakresie fal milimetrowych radar do wykrywania pojazdów poruszających się w obrębie 100 m. System zapewnia funkcje ograniczające obrażenia; jeśli stwierdzi nieuchronność kolizji, aktywuje funkcję asystenta hamowania.

Kolejność działania jest taka:
1) Gdy system zauważy możliwość wystąpienia kolizji, rozlega się ostrzegawczy brzęczyk, a na wielofunkcyjnym ekranie wyświetla się napis: "hamuj!".
2) Jeśli nadal zmniejsza się odległość między pojazdami, następuje drugie ostrzeżenie przez delikatne hamowanie, a E-Pretensioner dwa, trzy razy lekko napina pasy. Jeśli kierowca naciśnie wtedy pedał hamulca, to potraktowane to zostanie jako hamowanie awaryjne i uaktywni tzw. asystenta hamowania.
3) CMS ocenia, że kolizja jest nieunikniona, więc napina pas kierowcy, biorąc pod uwagę jego luz lub grubość ubrania i wymusza uruchomienie hamulców, co poprzedza trudną sytuację.

Radar, pracujący w zakresie milimetrowym fal, wykrywa pojazdy z przodu w odległości do 100 m i w polu 16 stopni. Współpracujące czujniki określają warunki drogowe na podstawie stopnia obrotu pojazdu, kąta skrętu kół, prędkości auta i ciśnienia w układzie hamulcowym.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości