Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód latem

Z dziećmi na wakacje

Data publikacji: Autor: (ET)

<i>- Wkrótce wyjeżdżamy na wakacje z dwójką dzieci, przy czym jedno nie ma jeszcze roku. Proszę przypomnieć wymagania.</i>

Na pytania Czytelników odpowiada podinspektor Mariusz Olko z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

- Wkrótce wyjeżdżamy na wakacje z dwójką dzieci, przy czym jedno nie ma jeszcze roku. Proszę przypomnieć wymagania. Czy starsze (prawie 12 lat i 150 cm wzrostu) może podróżować na przednim siedzeniu, a młodsze z żoną z tyłu na kolanach?

- Niestety, nie. Jeżeli samochód jest fabrycznie wyposażony w pasy bezpieczeństwa, przewożąc dzieci należy stosować foteliki i inne urządzenia ochronne. Tylko wtedy, gdy takich pasów nie ma, mali pasażerowie są przewożeni bez zabezpieczeń. Przypomnę więc że:
 

 • na przednim siedzeniu - dziecko w wieku do 12 lat musi być obowiązkowo przewożone w foteliku (nie wolno stosować innych urządzeń ochronnych, np. siedziska), wzrost dziecka nie ma w tym przypadku znaczenia. Jeżeli samochód jest wyposażony w poduszkę powietrzną, zabrania się przewożenia dziecka tyłem do kierunku jazdy.
 • na tylnym siedzeniu - należy przewozić pociechy w wieku do 12 lat, nie przekraczające 150 cm wzrostu - w foteliku lub innym urządzeniu ochronnym. Zabronione jest podróżowanie z dzieckiem na kolanach.


  Kierowca przewożący dziecko bez fotelika lub urządzenia ochronnego, za naruszenie przepisu może zostać ukarany grzywną i trzema punktami karnymi.

 • Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

  Brak komentarzy - napisz pierwszy

  Najnowsze motofakty

  Wszystkie artykuły

  Motofakty mazowieckie

  Top 5 motofaktów

  Testy i porównania

  Premiery i nowości