Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Z gazem wolniej?

Data publikacji: Autor: Grzegorz Wojtyrowski

Fot. Paweł Nowak W samochodach bez elektronicznej regulacji kąta wyprzedzenia zapłonu zasilanych gazem następuje pogorszenie zdolności do przyspieszenia.

Silniki samochodów z zapłonem iskrowym są przystosowane do zasilania benzyną. Fot. Pawe³ Nowak

 

Właściwości paliwa LPG i benzyny różnią się znacznie. Dotyczy to w szczególności wartości opałowej, która dla litra benzyny jest o 20 procent większa niż dla litra gazu oraz liczby oktanowej. Jest ona wyższa dla gazu i wynosi średnio 107, lecz jest niestabilna i waha się w zależności od proporcji propanu i butanu.

 

Ta właściwość powoduje, że w samochodach bez elektronicznej regulacji kąta wyprzedzenia zapłonu następuje pogorszenie zdolności do przyspieszenia, bowiem układ zapłonowy przystosowany jest do zasilania benzyną. Mniejsza wartość opałowa gazu powoduje zwiększone, w porównaniu z benzyną, zużycie tego paliwa.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Komentarze

  • Wojmil (gość)

    Poruszam sie MB W201 2.0 z LPG i nie zauważyłem różnicy w przyśpieszeniu ale faktem jest że nie osiaga na LPG prędkości maksymalnej osiąganej na benzynie

  • tekum (gość)

    nubira 2,0 133 km, wrazenie przesuniecia momentu obrotowego w górę, tym samym gorsze przyspieszenia na analogicznych obrotach w stosunku do benzyny...:)

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości