Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Z powodu mrozów ON zamarza w bakach aut

Data publikacji: Autor: JAXA, JSZ

Fot. Maciej Kulka - Stacje paliw i koncerny postępują nieuczciwie wobec kierowców wydających pieniądze na ich stacjach paliw - oburza się Maciej Kulka, właściciel jednej z lubelskich szkół nauki jazdy. Powód? Jakość paliw oferowanych na stacjach.
Fot. Maciej Kulka - Zamarzają. Auta gasną na środku drogi. W dwóch ciężarówkach musieliśmy wymienić filtry. Naprawa kosztowała 539 zł w każdym pojeździe - dodaje.

Na swoim facebooku Kulka ruszył z akcją przeznaczoną dla kierowców, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji. Zebrał już 55 komentarzy. - To masowe zjawisko. Nie wykluczam skierowania pozwu zbiorowego przeciwko koncernowi, który prowadzi stację, gdzie zatankowałem olej napędowy. Na razie złożyłem reklamację - podkreśla Kulka.

CZYTAJ TAKŻE

Problemy z dieslem


- Paliwo zamarzło mi kilka dni temu na trasie w Siemiatyczach. Było 30 stopni poniżej zera, a ja przewoziłem 5,5 tys. kurcząt. Zdechło 180 z nich, co i tak uważam za duże szczęście patrząc na mróz. Auto nie chciało zapalić i trzeba było je odholować - opisuje pan Zdzisław, który świadczy usługi transportowe. W środę ciężarówkę odebrał z zakładu Max Tir.

- Dziennie z powodu problemu z paliwem naprawiamy ok. 10 pojazdów - przyznaje Krzysztof Wróbel ze stacji naprawy samochodów Max Tir. - Kiedy paliwo zamarznie wytrąca się parafina. W konsekwencji zamyka się dopływ paliwa, a wosk osiada na filtrach. Wtedy motor staje.

Koncerny paliwowe niechętnie, ale też przyznają, że trafiają do nich reklamacje dotyczące jakości paliwa. - Każda jest rozpatrywana indywidualnie. Często zdarza się, że klienci tankują na innych stacjach, a później korzystają z naszych usług i to nas obarczają winą - informuje Krystyna Antoniewicz-Sas, rzecznik prasowy Statoil.

Skargi dostaje też Inspekcja Handlowa. - Ale zdarzają się sporadycznie. Mieliśmy dwa czy trzy takie przypadki. Jeden dotyczył Lublina. Przy czym stacja wskazana przez poszkodowaną była trzy dni wcześniej przez nas kontrolowana. I paliwo nie budziło żadnych zastrzeżeń - wyjaśnia Anna Targońska, naczelnik Wydziału Paliw IH Lublin.

Zgodnie z normami, standardowy olej napędowy nie powinien sprawiać kłopotów w temperaturze do minus 20 stopni, uszlachetnione - do minus 32. - Poniżej tych temperatur może nastąpić blokada zimnego filtra. Trudno rozstrzygnąć czy obecne kłopoty kierowców to wina paliwa czy wyjątkowo silnych mrozów - tłumaczy Leszek Gardyński z Politechniki Lubelskiej.

- Tylko że olej napędowy, który tankowaliśmy był reklamowany jako arktyczny, który ma działać w temperaturze do minus 40 stopni - wskazuje Maciej Kulka.

Źródło: Kurier Lubelski

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Precz z oszustami! (gość)

  Nie wiadomo gdzie tankować - naciąłem się zimą już na Orlenie, BP (Ultimate Diesel) i na Statoilu (Diesel Gold) - Bydgoszcz i okolice. Leję najdroższą ropę naiwnie wierząc, że będzie lepsza. Nic z tego - badziewie zamarzało mi już przy kilkunastostopniowym mrozie. Pewnie oszuści mieszają ją z wodą. Auto mam sprawne, świeżo po przeglądzie, filtr paliwa odwodniony...

 • Hagisek

  Ja tankuje tylko na BP i tej zimy klęska ledwo -20 i samochód na zimno ciągle gasnie... a teraz to już tylko tryb awaryjny... Kiche sprzedają a doatkach oszczedzają ale obojętnie gdzie kupić to to samo paliwo tylko dodatki inne... poprzedniej zimy jak ceny byly mniejsze tankowalem BP Ultimate i zawsze bylo ok... a teraz chyba tez zaleje ultimate ale czy to cos da...

 • Jarpoz

  Niezależnie od jakości paliwa w zimie należy jeździć niemal zawsze na pełnym baku aby szron nie osadzał się w nim. Tankuje niemal wyłącznie na ORLENIE ( ON Verva, właściwie odwiedzam trzy stacje Warszawa-Marymoncka, Radom na trasie W-wa-Kielce, czasem Kozienice ), na szczęście bez problemów, ale przestrzegam zasady jazdy na prawie pełnym baku. Natomiast jestem zaskoczony iż diesel Mazdy nawet na 20-o stopniowym mrozie, po całej nocy, odpala bez oczekiwania na rozgrzanie świec żarowych ( często zapominam ), wprawdzie przez kilkanaście sekund nierówno pracuje, ale w 1.9 TDI było to niemożliwe.

 • cris

  Ja tankuję na Neste od kilku lat i żadnych problemów. Szwagier w octavii 1.9 TDI niestety kupuje na BP i zamarzł.

 • gregor (gość)

  Witam, Akurat też zatankowałem na Statoil w Lublinie na Jana pawła II 26.stycznia Diesel Supra. Pisemna reklamacja zostawiona na stacji. Zobaczymy co z tego wyniknie. Mazda 3, 2004 r - dopiero wymiana filtra i spuszczenia paliwa z baku - pomogło ! 8 lat lałem tylko na tej stacji ! Pozdrawiam,

 • jerry (gość)

  Tankuję zawsze BP Ultimate który jest droższy (zawsze do pełna, tym bardziej zimą), zawsze mówiłem sobie że lepszy, że mniej syfu itp, wykładając większą kasę przy tankowaniu, ostatnio zatankowałem auto do pełna i na drugi dzień stanęło po nocy na środku drogi, zapchany filtr paliwowy parafina, a więc była wymiana i dodatkowe koszty, już nigdy więcej nie zatankuje na BP (ORLEN też omijam z daleka). Ultimate zatankowałem wtedy w Katowicach na ul. Rolnej tak dla ostrzeżenia innych. Stację robią ludzi w balona, a mróz tylko zweryfikował to ich paliwo. Zamarzający BP Ultimate przy -18 stopniach w nocy, który to podobno jest super zimowy i z dodatkami.

 • zamarznięty (gość)

  niestety Pani Rzecznik Statoil, zatankowałem na stacji paliw Statoil w W-wie przy Real na Ursynowie i paliwo zamarzło w mrozy przy -20, dopiero depresator zastosowany na -40 st. i to też nadal są kłopoty :( nie kupię już nic w Statoil !!

 • BMO (gość)

  DIESEL GOLD TO JEDNA WIELKA ŚCIEMA -14 I AUTO STOI ZAPRASZAMY DO SERWISU NA WYMIANĘ FILTRA PALIWA ,STATOIL MA W D.... KLIENTÓW I JAK TO POWIEDZIAŁA KIEROWNICZKA STACJI PRZY SKŁADANIU REKLAMACJI " Z STATOILEM JESZCZE NIKT NIE WYGRAŁ I PO CO TO PISZECIE "

 • Bullet (gość)

  Tankuję diesla od kilku lat na BP jak zima była lekka to spoko gorzej jak zawiało ze wschodu najpierw zamarzło przy -20 potem przy -16 zdecydowanie nie polecam tego diesla zwykły i ultimate to jedna kicha . Nalałem specjalnie do małego słoika i trzymałem w samochodzie już przy - 16 oddzieliła się na dnie taka przeźroczysta gęsta ciecz około 1/5 zawartości słoika.Więc jak takie paliwo ma być pociągnięte przez pompę. Za drugim razem skoczyło mi ciśnienie i pozwoliłem sobie złożyć reklamację. Na razie bez odzewu. Rozwiodłem się z BP zdecydowanie nie polecam !

 • obiektyw (gość)

  Polecam NESTE , nigdy nie miałem problemów ( tankuję od kilku lat Lublin , Łęczyńska ) osobowe , ciężarowe , maszyny budowlane . Odradzam wszelkie BIO , EKO itp. pseudo ekologiczne g.. . Statoil ma g... paliwa , przekonałem sie na ON i LPG . Pozdrawiam

 • gregor (gość)

  "" Z STATOILEM JESZCZE NIKT NIE WYGRAŁ I PO CO TO PISZECIE " Pan Kulka z Lublina wygrał email od niego ;) "Statoil rozpatrzył moją reklamację pozytywnie ale tak jak obiecałem pomogę złożyć pozew. Tym bardziej trzeba walczyć. Dlaczego mi oddali a Panu nie? Ja nie mogę uczestniczyć w pozwie ale przekażę namiary na Pana dalej i będziemy działali. W tym tygodniu ma przyjechać telewizja superstacja i wspomniane TVN turbo. Daję też Pański numer telefonu do kuriera lubelskiego." Pozdrawiam,

 • TO LEK BANAN (gość)

  TO TAK JAK W MULTIMENDACH Z GDYNI SIECI KABLOWE OD NAGANIANIA I NACIĄGANIA NA KASĘ ZA REKLAMY MY BARANY ( NIE UBLIŻAM BARANOM) NAIWNI I W WIELKIM PRZEKONANIU PODPISALIŚMY UMOWY AŻ TRZY SZTUKI NIBY ZA SUPER ATRAKCYJNE OFERTY W NADAWANIU REKLAM A TU KICHA , OBRAZ DO D O P Y LITER NIE MOŻNA BYŁO PRZECZYTAĆ I REZYGNACJA Z POWIADOMIENIM ŻE TO ICH WINA . BEZ WZAJEMNOŚCI WINE PONOSI TYLKO TEN CO ZERWIE UMOWE I NIE MA INNEJ OPCJI TO MAFIA I MOLOCH KOMERCYJNY CO TYLKO ONI MAJĄ RACJĘ . ZOSTAJE SĄD . ZOBACZYMY CO MAFIA ZROBI MAFII

 • Yanodeti (gość)

  Mnie również po tankowaniu w stacji Stadtoil przy ul. Feldorfa/Jugosławiańskiej w Warszawie zamarzło paliwo przy 12 st mrozu. Obecnie jestem na etapie rozpatrywania złożonej reklamacji. Znamiennym jest fakt , że na paliwie ze Stadtoil focus pali około 07 l więcej, a po rozmrożeniu z rury wydechowej lała się woda.

 • Ślązak (gość)

  Czeladź Piaski z Orlenu ON też baniate marznie przy minus 14 a z innej stacji jest ok Lotos na Bangowie Siemianowice śl. Musiałem pełny bak wypompowac

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości