Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Z powodu większego podatku za litr oleju będziemy płacić 20 groszy więcej

Data publikacji: Autor: redakcja.gdp

Z powodu większego podatku za litr oleju będziemy płacić 20 groszy więcej Nadzieja w umocnieniu złotego i w tańszej ropie na przełomie roku. Z obecnych sygnałów jednak nic takiego nie wynika.

– Od stycznia 2012 r. z tytułu wzrostu obciążeń podatkowych wzrosną ceny oleju napędowego na stacjach – informuje Urszula Cieślak z BM Reflex, firmy monitorującej rynek paliw. – Zapłacimy o blisko 20 groszy na litrze więcej.

To czy zmiany w takiej wysokości kierowcy odczują natychmiast po nowym roku będzie zależało od uwarunkowań rynkowych. Dobrze byłoby gdyby na przełomie grudnia i stycznia znacząco potaniała ropa naftowa lub złoty umocnił się wobec dolara. Wówczas wzrosłaby szansa na niższy wzrost cen detalicznych.

– W ramach obowiązującego prawa, z dniem 1 stycznia 2012 roku Polska będzie zobowiązana do wypełnienia nowego minimum unijnego w zakresie opodatkowania oleju napędowego, to jest 330 euro – wyjaśnia ekspertka.

– Oznacza to wzrost obciążeń podatkowych z 302 do 330 euro. Należy zaznaczyć, że poziom opodatkowania wzrośnie po pierwsze z powodu wzrostu minimum unijnego i po drugie z powodu zmiany kursu EUR/PLN w stosunku do poziomu z października ubiegłego roku, na podstawie którego ustalone były obciążenia na rok 2011. Wypełnienie minimum unijnego może nastąpić na skutek zmiany stawek podatku akcyzowego lub opłaty paliwowej.

– W każdym przypadku będzie to wymagało zgody parlamentu, bowiem zarówno poziom akcyzy jak i opłaty paliwowej jest zapisany w ustawach – dodaje Cieślak. – Wyjątek stanowi podwyższenie opłaty paliwowej na następny rok w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych (art. 37 m, pkt. 2 ustawy o autostradach płatnych oraz Krajowym Funduszu Drogowym).

Z powodu większego podatku za litr oleju będziemy płacić 20 groszy więcej
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Z powodu większego podatku za litr oleju będziemy płacić 20 groszy więcej

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości