Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Za co policjant może zatrzymać prawo jazdy?

Data publikacji: Autor: Daniel Świerżewski

Fot. Piotr Krzyżanowski Utrata prawa jazdy to nic przyjemnego i raczej każdy kierowca stara się jeździć tak, żeby te uprawnienia nie zostały mu odebrane i żeby nie dać się złapać na popełnianiu wykroczenia. A „prawko” można stracić za wiele rzeczy. Jedne są błahe, inne znacznie poważniejsze.

Prawo o ruchu drogowym jest pod tym względem dość jasne i nie pozostawia wątpliwości, kiedy policjant ma prawo odebrać prawo jazdy. Do klasycznych przypadków należy jazda pod wpływem alkoholu lub innego środa odurzającego działającego podobnie do alkoholu. Wtedy sprawa może skończyć się poważniej, kierowana jest bowiem do sądu.

Dobrze znaną kierowcom sytuacją jest odebranie prawa jazdy po przekroczeniu 24 punktów karnych. Przypomnijmy, że dla kierowców ze stażem nieprzekraczającym roku ten limit wynosi 20 punktów. Po wejściu w życie nowego systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców „młodzi” kierowcy przez pierwsze dwa lata będą musieli szczególnie mieć się na baczności. Będą ich bowiem obowiązywały bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące chociażby ograniczenia prędkości. Prawo jazdy będą mogli stracić w przypadku popełnienia jednego przestępstwa drogowego lub trzech wykroczeń. Pod tymi terminami kryje się m.in. jazda pod wpływem alkoholu albo przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 30 km/h. Oficjalna data wprowadzenia CEPiK 2.0 to w tej chwili 4 czerwca 2018 roku, choć pojawiają się głosy, że być może uda się to zrobić wcześniej.

Osobną kategorią są kwestie związane z samym dokumentem. Prawo jazdy może zostać zatrzymane, jeśli policjant uzna je za nieczytelne. To najczęściej wynika z naszego gapiostwa. Przecież mało kto sprawdza swoje prawo jazdy przed każdą podróżą. Warto jednak pamiętać, żeby co jakiś czas skontrolować jego stan, bo przy kontroli drogowej może nas spotkać przykra niespodzianka. To samo dotyczy terminu ważności. Nie mamy tej daty zakodowanej w głowie i moment, w którym dokument traci ważność może nam umknąć. Jest to jednak tylko i wyłącznie nasza wina, za którą trzeba ponieść konsekwencje. Gorzej, jeśli policjant będzie miał podejrzenia, że prawo jazdy jest podrobione lub przerobione. Za to grozi coś znacznie gorszego niż tylko odebranie dokumentu.

Redakcja poleca:

Uwaga kierowcy. Nowa metoda złodziei!
Czy dealerzy poważnie traktują klientów?
Najstarszy Polak który zdał egzamin na prawo jazdy

Zobacz także: Kia Picanto w naszym teście

Polecamy: Co oferuje Hyundai i30?

Jeśli z jakiegoś powodu kierowcy zostały cofnięte uprawnienia lub ciąży na nim prawomocny zakaz prowadzenia pojazdów, a dokument nie został zwrócony odpowiednim organom, to również policjant zabierze prawo jazdy. Dość ogólnym przepisem jest ten mówiący o możliwości zatrzymania prawa jazdy, jeśli policjant ma uzasadnione podejrzenie, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Możliwość zatrzymania prawa jazdy za spowodowanie zagrożenia niebezpieczeństwa w ruchu drogowym  pozwala na zatrzymanie dokumentu nie tylko, gdy dojdzie do wypadku. Sankcja może zostać nałożona również w przypadku drastycznego naruszenia przepisów, które powoduje zagrożenie na drodze, a nawet spowodowania stłuczki. Zatrzymywanie praw jazdy za kolizje przybrało na sile w połowie 2014 r., kiedy odnotowano wyraźny wzrost liczby wypadków. Czy każda kolizja jest zagrożona odebraniem prawa jazdy? - Nie każda, ale policjanci mogą, a nawet powinni częściej korzystać z tej możliwości - wyjaśniał wówczas mł. insp. Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej Policji. - To policjant na miejscu ocenia, czy zachowanie sprawcy kolizji było na tyle niebezpieczne, żeby zatrzymać prawo jazdy i skierować wniosek do sądu. Stłuczka stłuczce nierówna. Czym innym jest kolizja na parkingu, a czym innym wymuszenie pierwszeństwa, które kończy się uderzeniem w drzwi.

Prawo o ruchu drogowym reguluje procedurę: policja przekazuje w czasie do 7 dni sądowi zatrzymane prawo jazdy. Sąd wydaje postanowienie o zatrzymaniu lub zwróceniu prawa jazdy w terminie 14 dni. Na postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy przysługuje zażalenie. - Także z doświadczeń innych krajów wiadomo, że zabranie nawet na krótki czas prawa jazdy otrzeźwia kierowców, zaczynają ostrożniej jeździć. Ostateczna decyzja co do odebrania prawa jazdy należy do sądu, nie do policji - tłumaczył mł. insp. Krzysztof Hajdas.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Warto TV (gość)

  https://www.youtube.com/watch?v=bZalGLM3jRM

 • Warto TV (gość)

  https://www.youtube.com/watch?v=bZalGLM3jRM

 • pawian (gość)

  ja w mojej najnowszej beemce 7 mam wszystko na zicher, jak mnie c.l zatrzymal, to kazalem mu ukleknac i mnie pocalowac....hehe.... i zrobil to....

 • JupikPol (gość)

  Nie ma potrzeby tracic prawka - włączcie yanosika ! Nie raz uratował mi tyłek przed mandatem ...

 • Znawca (gość)

  kwestie zatrzymanych praw jazdy świetnie opisuje legalnajazda

 • Justyna (gość)

  Warto zapoznać się z tym artykułem.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości