Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Za granicą za mandat płacisz na miejscu

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot: Archiwum Polskapresse Kierowcy wybierający się za granicę powinni prewencyjne uzbroić się w pokaźną sumę pieniędzy na wypadek gdyby zdarzyło im się złapać mandat. Dlaczego? Bo będą musieli zapłacić go od razu. Chyba, że chcą narazić się na niemiłe konsekwencje.

W Polsce kierowcy mają łatwiej – pod warunkiem, że zamieszkują w kraju na stałe. Mandat karny otrzymują w tzw. trybie Fot: Archiwum Polskapressekredytowanym i powinni uiścić go w ciągu 7 dni. Mają więc czas na zebranie środków potrzebnych do zapłacenia kary.  – Po przekroczeniu granicy sprawa nie jest już jednak tak prosta – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl – Kierowcy, którzy podpadną drogówce w innym kraju będą musieli prawdopodobnie zapłacić karę na miejscu – dodaje Florkowska.

Za miedzą jedź z gotówką
Według informacji zebranych przez Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego sytuacja kierowców przebywających za granicą  kształtuje się różnie, w zależności od kraju w jakim się znajdują. Łatwo jednak nie jest. W Austrii mandaty płatne są na miejscu i można je uiścić za pomocą karty kredytowej. Jeśli jednak kara jest szczególnie wysoka kierowca wpłaca zaliczkę a resztę wpłaca w ciągu 2 tygodni. W Belgii mandat do natychmiastowej zapłaty może opiewać nawet na sumę 780 euro – na szczęście można dokonać płatności przez kartę kredytową. W Niemczech mandaty też trzeba regulować na miejscu lub zostawić coś w depozyt. Podobnie u naszych południowych sąsiadów – Czechów – tam kierowca obcokrajowiec mandat musi płacić od razu.

Słońce, plaża i pojazd zatrzymany
Gotówka pod ręką przyda się także tym, którzy planują urlop w gorących krajach. W Hiszpanii mandat trzeba zapłacić „od ręki”. W przeciwnym wypadku policja ma prawo do unieruchomienia pojazdu. Nieco lepiej przedstawia się sytuacja turystów z Chorwacji: karę można zapłacić na miejscu albo na poczcie lub w banku – w ciągu 8 dni. Policja może zatrzymać paszport kierowcy, aż do uregulowania należności. We Włoszech mandat także należy zapłacić od razu. Jeśli jest to niemożliwe, kierowca musi złożyć na miejscu kaucję w wysokości połowy stawki mandatu. Kierowca, który dostanie mandat w Portugalii płaci go od razu. Jeśli odmówi uiszczenia odpowiedniej kwoty to policja ma prawo zatrzymać jego dokumenty oraz pojazd do czasu wniesienia opłaty. 

Państwo Kiedy płacisz mandat
Andora Płatne na miejscu.  
Austria Płatne na miejscu. Przy wyższych mandatach na miejscu płaci się zaliczkę, a pozostałą kwotę w ciągu
dwóch tygodni. Można uiścić mandat kartą płatniczą/kredytową.
Belgia Płatne na miejscu. Mandaty można regulować gotówką lub kartą płatniczą. Dla obcokrajowca mandat
do natychmiastowej zapłaty może sięgać 750 euro. W przypadku odmowy uregulowania mandatu
policjant może zażądać złożenia kaucji w wysokości 110 euro do chwili wyjaśnienia sprawy, odmowa
złożenia kaucji powoduje zatrzymanie pojazdu. Jeżeli w ciągu 4 dni kaucja nie zostanie złożona policja
konfiskuje pojazd. Jeżeli wina kierowcy zostanie udowodniona musi on uregulować mandat wg
najwyższych stawek.
Bułgaria Płatne na miejscu.
Chorwacja Płatne na miejscu lub w ciągu 8 dni na poczcie lub w banku. Policja może zatrzymać paszport kierowcy
do momentu otrzymania potwierdzenia wpłaty.
 Czechy Płatne na miejscu. 
 Dania Płatne na miejscu. W razie odmowy przyjęcia mandatu policja kieruje sprawę do sądu i ma prawo
zatrzymać pojazd do czasu rozstrzygnięcia.
 Finlandia Stosowane są 2 typy mandatów: za wykroczenia pospolite - w wysokości od 10 do 115 euro oraz za
wykroczenia poważne – w formie „mandatów dziennych”. Wysokość mandatu dziennego zależy od
wagi wykroczenia i od dochodów sprawcy. Mandaty rzędu kilku tysięcy euro nie są rzadkością.
Minimalny mandat to 6 euro za dzień rozliczeniowy, a możliwe mandaty dzienne mogą opiewać na od
1 do 120 „dni”. Policja fińska może nakładać mandaty, ale nie może ich pobierać. Kierowca reguluje mandat w banku w przeciągu 2 tygodni.
 Francja Płatne na miejscu. lub depozyt. Przy powtórnym popełnieniu tego samego wykroczenia kary wzrastają o 100%.
 Grecja Policja wręcza mandaty na miejscu, ale nie może przyjmować pieniędzy.
 Hiszpania Płatne na miejscu. W przypadku odmowy zapłacenia mandatu policja ma prawo unieruchomić pojazd aż do momentu uregulowania mandatu
 Holandia Płatne na miejscu. 
 Irlandia Policja wręcza mandaty kredytowe, płatne w ciągu 28 dni. Jeżeli mandat nie zostanie zapłacony w tym
czasie, jego wysokość rośnie o 50%
 Litwa Płatne na miejscu.
 Łotwa Płatne na miejscu.
 Norwegia Płatne na miejscu.
 Niemcy Płatne na miejscu lub depozyt.
 Portugalia Płatne na miejscu – gotówką lub kartą (policja przeważnie ma terminale). W przypadku odmowy zapłacenia mandatu policja ma prawo zatrzymać dokumenty i pojazd aż do momentu uregulowania mandatu.
 Rosja Na dzień dzisiejszy policja nie ma prawa przyjmować płatności. Mandat otrzymany od policjanta
należy uregulować za pośrednictwem banku.
 Rumunia Mandaty płatne są na poczcie lub w urzędzie skarbowym. W przypadku zapłacenia mandatu w ciągu 48 godzin, kwota mandatu zmniejszana jest o połowę.
 Słowacja Płatne na miejscu.
 Szwajcaria Mandaty są nakładane na bazie tzw. mandatów dziennych, proporcjonalnych do sytuacji finansowej
winnego. Kwoty mandatów wahają się od 1 do 3000 CHF za dzień, a wymiar mandatu sięgać może nawet 60 mandatów dziennych.
 Szwecja Płatne na miejscu i w gotówce (karty kredytowe nie są honorowane). Turysta zagraniczny, który chciałby uregulować mandat z miejsca swojego zamieszkania może to uczynić przelewem. W przypadku nieuregulowania mandatu policja przesyła informację o mandacie do wydziału komunikacji w kraju kierowcy.
 Turcja Płatne na miejscu.
 Ukraina Na dzień dzisiejszy policja nie ma prawa przyjmować płatności. Jeżeli kierowca nie zapłaci mandatu
przed wyjazdem z kraju lub w ciągu 15 dni, ryzykuje zatrzymaniem pojazdu.
 Węgry Kierowcy zagraniczni są zobowiązani do regulowania mandatów na miejscu lub przyjęcia mandatu
kredytowego do 30 dni.
 Wielka Brytania  Dla kierowców zagranicznych wprowadzono mandaty „stałe” w wysokości 60 GBP
 Włochy  Płatne na miejscu. 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Gregor (gość)

  Bardzo ciekawy artykuł!

 • Polan (gość)

  Dobrze wiedzieć :) w Polsce na szczęście jest yanosik więc, można tej nieprzyjemności uniknąć, ale jak kogoś czeka wyprawa po innych zakątkach Europy to dobrze wiedzieć :)

 • 000bryan (gość)

  Yanosik nie do końca się sprawdza przed uniknięciem mandatów np.przed lidarami w odległości1-2km albo przed precyzyjnymi aparatami z teleobiektywem na2km.,a nawet3,8km obsługiwany przez jeden patrol policji drogowej(nierzadko z zawodu geodeta)-klatka po klatce liczy ile słupków drogowych auto mija i w jakim czasie i dziecinnie łatwo policzyć dokładną średnią prędkość jazdy-tak bardzo często robi policja szwajcarska,australijska;mocne prawda?)i informuje drugiemu patrolowi,któremu twój Yanosik ostrzega o patrolu,zwalniasz do roli"przepisówki"i nagle dostajesz lizaka do zatrzymania i jesteś święcie przekonany,że np.2,5km wcześniej złamałeś przepis drogowy"nie do wykrycia".Tak zrobiła ostatnio naŚląsku i okolice Opola i na trasie W-wa-Radom tylko z tą rożnicą,że drugi patrol cię nie zatrzymuje,a dostajesz mandat pocztą i to się zaczyna coraz częściej dziać, na szczęścieITDtak się w to nie bawi z lenistwa de facto Yanosika dać pod ...tramwaj, wcześniej zapłać motorniczemu i zitylizuj.

 • czuj (gość)

  Jak zapłacić mandat kredytowy z Czech? jednak takie dają.... udało mi się, z konta internetowego. Pisze to, bo się trochę nagłowiłam, jak to zrobić i w internecie nie znalazłam ani jednej porady naprawdę pomocnej... Opłaca się jednak zapłacić ten mandat w Czechach i nie czekać, aż przyjdzie wezwanie...dlaczego? Koszt mandatu to 500 czk, czyli wyliczyło mi 77 zł... koszt przelewu zagranicznego to 105 zł... 25zł to koszty podstawowe i 85zł OUR (a taką formę rozliczenia kazali wpisać)...czyli jak OUR to ponosisz wszystkie koszty. cdn....

 • czuj (gość)

  cd: Tytułem przelewu wpisałam wszystko-dane ukaranego, jakieś numery "variabilni", jakieś FC.... coś tam, coś tam. Ich instrukcja była tak zawiła, że nie wiedziałam, co wpisać, dobrze, że było dużo miejsca i wpisałam wszystko. Płaciłam z mojego konta mandat syna, więc w tytule podałam jego dane. Mam nadzieję, ze kazdy, kto ma konto internetowe poradzi sobie z takim mandatem. Trzeba wejsć w "Dewizowe polecenie wypłaty" i po kolei wypełniać...IBAN, Swift... dla kogo mandat, jaki kraj, jaka kwota i w jakiej walucie, potem tytuł, czyli kto płaci i te ich numery.... drogo wyszło, ale syn odda, jak zarobi na wakacje... Pozdrawiam.

 • PorterPl (gość)

  Artykuł nie aktualny juz!

 • Kierujacy (gość)

  A Polska Policja ma dawać kredytowe kierowcom z Unii...gdzie sprawiedliwosć..jak Unia to Unia i wszystkich należy traktować jednakowo!! Jak mam dostac mandat w innym kraju Unii to tez chce normalnie objechać ten urlop i jak wroce zapłacić!!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości