Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za spowodowanie wypadku grozi więzienie

Regina Skibińska
Fot. Piotr Krzyżanowski
Fot. Piotr Krzyżanowski
O tym, czy kolizja jest przestępstwem czy wykroczeniem decyduje czas obrażeń ciała lub rozstroju zdrowia u osoby, która została poszkodowana.
Fot. Piotr Krzyżanowski
Fot. Piotr Krzyżanowski

Kolizja, w której ucierpiał inny samochód, stanowi wykroczenie.

Stosownie do art. 86. § 1 kodeksu wykroczeń kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny. Za spowodowanie kolizji policja może nałożyć karę grzywny do 500 zł, do tego można otrzymać 6 punktów karnych. Sprawa może trafić do sądu, np. wtedy, gdy kierowca odmówi przyjęcia mandatu.

W razie popełnienia powyższego wykroczenia  przez osobę prowadzącą pojazd można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Surowsze sankcje są wtedy, gdy wykroczenia te kierowca popełnia w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka. Podlega on karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny, a do tego otrzyma 10 punktów karnych. Samo prowadzenie pojazdu przez kierowcę znajdującego się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego stanowi przestępstwo zagrożone karą  grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.

Gdy ucierpi człowiek

W razie wypadku prawo jest surowsze dla sprawcy. Wypadek jest przestępstwem wtedy, gdy ucierpiał człowiek, a skutki dla jego zdrowia są poważne i trwają ponad 7 dni.

Zgodnie z art. 177 § 1 kodeksu karnego kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała, powodujących naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia na okres powyżej 7 dni, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Kierowca otrzymuje też wtedy 10 punktów karnych. Jeżeli kierowca sam poniesie takie obrażenia, a nikt innych takich uszkodzeń nie będzie miał, wówczas a miejsce wykroczenie, a nie przestępstwo. W przypadku, gdy pokrzywdzonym jest wyłącznie osoba najbliższa, ściganie przestępstwa następuje na jej wniosek.

Jeżeli obrażenia są lżejsze, wówczas wypadek klasyfikowany jest jako wykroczenie. Do oceny, jak długo trwa naruszenie czynności ciała i rozstrój zdrowia, kluczowe znaczenie ma opinia biegłego lekarza, natomiast okres zwolnienia lekarskiego i pobytu w szpitalu nie ma znaczenia.

Może zdarzyć się też tak, że osoba poszkodowana w kolizji drogowej dopiero po pewnym czasie odczuje skutki zdarzenia albo pozornie lekkie obrażenia z czasem okażą się poważniejsze. Wówczas kwalifikacja zdarzenia drogowego może zostać zmieniona z kolizji na wypadek i  ukaraniem sprawcy zajmie się sąd, a mandat za kolizję zostanie anulowany.

Surowsza odpowiedzialność

Prawo przewiduje przypadki, kiedy kary za spowodowanie wypadku są surowsze. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Wobec sprawcy, który spowodował wypadek znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia, sąd musi zastosować zaostrzenie kary. W takiej sytuacji orzeka karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Zatem jeżeli sprawca w stanie nietrzeźwym spowodował wypadek skutkujący obrażeniami trwającymi powyżej 7 dni, otrzyma karę do 4,5 roku pozbawienia wolności, a jeśli spowodował wypadek, w którym ktoś zginął albo poniósł ciężki uszczerbek na zdrowiu, to zostanie ukarany więzieniem od 9 miesięcy do 12 lat. Oprócz tego sąd może mu dożywotnio odebrać prawo jazdy.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty