Za to można dostać mandat do 500 zł. Szczególnie teraz o to dużo łatwiej

Mariusz Michalak / Policja.pl
Fot, Archiwum PPG
Fot, Archiwum PPG
Wcześnie zapadający zmrok, deszcz i mgła powodują słabszą widoczność na drodze. Już teraz zadbajmy o elementy odblaskowe jako nieodzowny element naszej odzieży.

Jak wynika z oficjalnych policyjnych statystyk z 2020 roku, na przejściach dla pieszych odnotowano 2 678 wypadków drogowych, co stanowi 51,2% wszystkich wypadków z udziałem pieszych. Śmierć poniosło 197 osób (31,2% ogółu zabitych pieszych), rannych z kolei zostało aż 2 581 osób (54,9% ogółu rannych pieszych). Do większości wypadków doszło w miesiącach jesienno-zimowych, kiedy w związku z coraz krótszym dniem piesi są zdecydowanie mniej widoczni na drodze. W odpowiedzi na rosnącą potrzebę rozwiązania tego problemu od 2016 roku w naszym kraju organizowane jest wydarzenie o nazwie „Dzień Odblasków”. Jest to akcja informacyjno-edukacyjna polskiej Policji, której głównym założeniem jest zachęcenie jak największej liczby pieszych do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku i poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg. Wszystko po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo pieszych na drogach. W 2016 i 2017 roku Dzień Odblasków był organizowany w grudniu - od 2018 roku akcję przeprowadza się corocznie 1 października.

Kiedy odblask jest obowiązkowy?

Zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są zobowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników i mogą być słabo doświetlone, a piesi nie są wystarczająco widoczni dla kierujących pojazdami. Kierujący rowerami z kolei muszą używać świateł z przodu i z tyłu jednośladu od zmierzchu do świtu. Obowiązek ten dotyczy zarówno obszarów zabudowanych i niezabudowanych. Tutaj również odblask jest ważnym elementem naszego bezpieczeństwa.

Mandat za brak odblasku

Za brak odblasku grozi mandat karny w wysokości do 500 zł. Problem w tym, że ustawodawca nie określił rodzaju koniecznego do zastosowania odblasku. Może to być zatem zarówno kamizelka, jak i opaska, a nawet mały breloczek. Nie określono również dokładnego miejsca umieszczenia odblasku. Załóżmy zatem, że pieszy ma niewielki odblask od strony pobocza, co znacznie zmniejsza szanse na zauważenie go przez kierowcę niż w przypadku, jak miałby odblask przed i za sobą lub od strony drogi.

Dlaczego odblask jest tak istotny?

Odblask sprawia, że nawet przy złej pogodzie, jesteśmy widoczni z odległości około 130 metrów. Kierowca ma wówczas czas, by móc zareagować na naszą obecność. Element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Wtedy na pewno będzie bezpieczniej!

Zobacz także: Kierunkowskazy. Jak poprawnie korzystać?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty