Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Za to urządzenie w aucie można dostać 500 zł mandatu (video)

Data publikacji: Autor: (mm) TVN Turbo/x-news

Fot. Tomasz Czachorowski Tak jak kierowcy samochodów osobowych usuwają w swoich autach filtry cząstek spalin, tak i właściciele ciężarówek mają nielegalne sposoby, jak zaoszczędzić na ekologii.

Lepszej jakości kosztują kilka tysięcy, ale tańsze można kupić już za 200 zł. Mowa o emulatorach, czyli małych urządzeniach podpinanych do systemu elektronicznego. - Stosowanie emulatora w pojazdach jest nielegalne z tego względu, że to urządzenie zakłóca pracę układu odpowiadającego za kontrolę emisji spalin silnika - wyjaśnia Tomasz Małyszko z Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych. 

Redakcja poleca:

Raport awaryjności. Te auta sprawiają najmniej problemów
Cofanie licznika będzie karane więzieniem?
S
prawdzamy czy warto kupić używanego Opla Astrę II

Restrykcyjne normy emisji spalin wymusiły na producentach aut ciężarowych zastosowanie systemów dbających o środowisko. Tak powstał układ SCR - redukuje on poziom tlenków azotu podając bezpośrednio do układu wydechowego niewielkie porcje roztworu mocznika AdBlue.

Żeby zaoszczędzić niektórzy właściciele ciężarówek usuwają układy oczyszczające spaliny, albo stosują emulatory. Po ich założeniu silnik z systemem SCR przechodzi w tryb awaryjny i nie trzeba uzupełniać AdBlue. Urządzenie wysyła do sterownika silnika takie same komunikaty jak sprawnie działający SCR.

Instalacja emulatora jest karalna i namierzana przez Inspekcję Transportu Drogowego. W takim przypadku kierowca otrzymuje mandat w wysokości 500 zł - zatrzymywany jest także dowód rejestracyjny.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w poniedziałek.

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości