Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Za ubezpieczenie OC i AC można płacić mniej. Jak to zrobić?

Data publikacji: Autor: Piotr Walczak

Za ubezpieczenie OC i AC można płacić mniej. Jak to zrobić? Większość kierowców może obniżyć składki, jakie płacą za OC czy AC samochodu. Wystarczy nie przedłużać polisy w ciemno, tylko rozejrzeć się za ofertami u innych ubezpieczycieli.

Ponad połowa polskich kierowców powyżej 24. roku życia mogłaby płacić mniej za ubezpieczenie samochodu. Wystarczy poszukać i porównać oferty, a zwykle znajdzie się tańszego ubezpieczyciela. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez niezależny instytut badawczy IPSOS dla Link4.

Zobacz też: Ubezpieczenie samochodu razem z członkiem rodziny - tańsze OC i AC

W ciągu ostatniego roku trzy czwarte polskich kierowców przedłużyło OC lub AC swojego auta u dotychczasowego ubezpieczyciela. Tylko 14 proc. osób zmieniło firmę ubezpieczeniową. Wsród tych ostatnich zdecydowana większość (85 proc.) przyznała, że dzięki przeglądowi rynkowych ofert znalazła korzystniejszą polisę - przede wszystkim tańszą, nierzadko także o szerszym zakresie.

Większość badanych, którzy znaleźli lub szukali nowego ubezpieczyciela, przyznało, że czas poświęcony na poszukiwania korzystniejszej oferty nie poszedł na marne. Aż 79 proc. z nich ocenia, że można w ten sposób znaleźć ofertę tańszą, a 31 proc - że można znaleźć ofertę w podobnej cenie, lecz z szerszym zakresem ubezpieczenia. 15 procent stwierdziło, że można się w ten sposób upewnić, że polisa posiadana w danej chwili jest najkorzystniejsza.

Zobacz też: Ubezpieczenie OC - sprawdź, czy da się je zawiesić?

Jak komentuje Daria Modzelewska z internetowej porównywarki ubezpieczeń ipolisa.pl, porównywanie ofert daje korzyści. Na potwierdzenie podaje też dane na podstawie kilkuset tysięcy kalkulacji: biorąc pod uwagę różnicę najniższej składki i proponowanej przez dotychczasowego ubezpieczyciela wynika, że klienci kupujący ubezpieczenie samochodu (wszystkie rodzaje) mogą zaoszczędzić średnio 477 zł. Ci którzy kupują samo OC, oszczędzają średnio 271 zł.

Z dwóch milionów kalkulacji na ubezpieczenie samochodu przeprowadzonych w 2011 roku w serwisie ipolisa.pl wynika również, że rozbieżności między najniższą a najwyższą ceną spośród ofert kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych wynoszą średnio aż 260 procent. Np. jeśli najtańsza oferta to 400 zł, najdroższą będzie aż 1040 zł.

Piotr Walczak

Za ubezpieczenie OC i AC można płacić mniej. Jak to zrobić?
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Za ubezpieczenie OC i AC można płacić mniej. Jak to zrobić?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości