Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Felietony

Zabrać prawko tatusiowi?

Data publikacji: Autor: Mieczysław Teer

 Powszechne i gromkie oburzenie wywołał proponowany zapis o zatrzymywaniu prawa jazdy dłużników alimentacyjnych. Czy słusznie?

Przez prasę i fora internetowe przetoczyła się dyskusja na temat uchwalonej przez sejm nowelizacji ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych. Powszechne i gromkie oburzenie dyskutantów wywołał zapis, stanowiący, że w przypadku, gdy bezrobotny dłużnik odmawia, lub uporczywie uchyla się od podjęcia prac organizowanych na zasadach robót publicznych, starosta będzie mu zatrzymywał prawo jazdy.

 

Większość zabierających głos chichrała się z posłów do rozpuku, proponując zatrzymywanie  dłużnikom alimentacyjnym także karty rowerowej i wędkarskiej oraz samochodów i innych atrybutów męskości (sic!).  Śmiechu było po pachy, a określenie parlamentarzystów jako „Władcy Pomrocznej”, było jednym z nielicznych, jakie można przytoczyć bez narażania się na wizytę w prokuraturze.

 

Najdalej w krytyce – ale jakże pryncypialnej – poszedł senat, stwierdzając, że przepis ten jest „niezgodny z konstytucyjną zasadą ochrony praw nabytych i zasadą równości podmiotów”.

Rzecznik Praw Obywatelskich jeszcze się nie wypowiedział, ale nie mam wątpliwości, że dołączy do wyjątkowo zgodnego chóru oponentów.

 

No to zanim pomysłodawcę, posła Cymańskiego, zjedzą felietoniści i zanim podpuszczony przez szyderców z mediów prezydent odmówi podpisania ustawy, powiedzmy, że ów „niekonstytucyjny przepis” w identycznej formie znakomicie funkcjonuje w krajach, którym nikt nie poważyłby się postawić zarzutu łamania praw człowieka – na przykład w Anglii!

 

Zwróćmy uwagę: omawiany przepis stanowi, że starosta może zatrzymać prawo jazdy tylko temu tatusiowi, który jednocześnie spełnia dwa warunki: jest bezrobotny i odmawia podjęcia oferowanej pracy, a nie każdemu, kto nie chce dawać kasy na utrzymanie małolata (nie znalezionego wszak w kapuście, ani nie przyniesionego przez bociana). W Polsce organy państwa nie mogą sobie dać rady z takimi agentami. Bo tata powiada komornikowi, że nic nie ma (Mercedesa przepisał na kuzynkę, firmę na ciotkę, a willę na panienkę). W naszym znakomitym systemie prawnym żadnej kasy się gościowi nie da wyrwać.

 

Natomiast jak się mu zabierze prawko... O...to jest jakaś przykrość niewątpliwie. To się już tym „użyczonym przez kuzynkę” Merolem nie da jeździć bez strachu, że odholują na policyjny parking. To się już bardziej opłaca dla świętego spokoju przesłać na pieluchy dla potomka te 200 złotych. Czyli mniej więcej tyle, ile kosztuje jedno tankowanie średniej bryki, na co tatuś dziwnym trafem zawsze kasę znajdzie...

 

Karty rowerowej nie należy zaś zabierać z tego powodu, że kręcenie pedałami nic nie kosztuje.

A jest znacznie zdrowsze niż wożenie tyłka w beemwicy, nawet z działającą klimą.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Komentarze

 • jarek (gość)

  Śmiech śmiechem ale znam gościa który zrobił 4 dzieci i się wyprowadził. Ma się nieźle, od 10 lat nie płaci żadnych alimentów. Jego żona otrzymywała co miesiąc ok. 400 zł na dziecko od Państwa bo też grosza przy duszy nie miała. Fakt że z naszych podatków dotali 10 lat x 4 x 400 zł = 192.000 zł. I chyba z tego powodu juz nie powinno nam wszystkim podatnikom być do śmiechu, bo ja mam 2 dzieci i od Państwa nie dostałem złamanego grosza; na tzw. rodzinne za dużo zarabiam. Więc do cholery dlaczego mam sponsorowac cudze dzieci.

 • Stanisław (gość)

  Nie mogę zrozumieć takich facetów, za grosz honoru i meskiej postawy . Moja propozycja do ustawy po rozpoznaniu sytuacji ale tak po ludzku jak nie płaci to Kamieniołomy w BIeszczadach pod ostrym nadzorem i niech wyrabia dniówke na dzieci.

 • mariusz (gość)

  na prace w kamieniołomach tacy ludzie napewno zasłgują, ale co ma wspólnego prawojazdy z alimentami? No chyba że mówimy o jakimś specjalnym zezwoleniu na rozmanżanie się a nie uprawnieniu do prowadzenia pojazdów mechanicznych

 • artur (gość)

  ...a co mają zrobić ci którzy mając prawko ciułają grosz do grosza a żeby im starczyło na życie .Mieszkanie zostawił żonie z dziećmi a sam poszedł na wynajem gdzie płaci 600-700 zł a zarabia dzięki prawku 900-1000zł 300 zostaje na żarcie.Idąc do pracy zastępczej skazuje sam siebie na śmierć głodową. Więc gdzie tu logika?. Zastanówcie się czy warto zabrać takiemu delikwentowi prawko , bo tym sposobem skazujeci go na śmierć głodową , a z dzieci robicie pól sieroty. Edytowany przez moderatora 2005-04-27 12:07

 • krtek (gość)

  Artur! A co dzieci mają z takiego taty, który nie dość że się wyprowadził, to jeszcze "skazuje je na śmierć głodową" bo kasy nie daje? One i tak półsieroty...I gdzie to kierowca zarabia 900 złotych?

 • Marek (gość)

  A ja bym poszedł dalej! Proponuję wyrywać języki lub kneblowac usta na stałe, wszystkim tym co nie chcą chwalic Belki i Kwacha oraz innych urzędasów i polityków, którzy przecież z taką troską o nasze dzieci działają, jak widac w felietonie. Nie chce chwalić, to znaczy że dzieci nie kocha i pewnie "pijak i złodziej, bo każdy pijak to złodziej". A skoro tak, to żadna kara nie jest zbyt okrutna dla takiego!

 • Kris (gość)

  Jestem za ----jeżeli nie stać cię na alimenty to tym bardziej na samochód.Samochód lub mandat który Tatuś otrzyma za jazdę z siostrą miłosierdzia,( obrabiającą mu bąka).Miejmy odwagę odpowiedzieć za chwilę przyjemności chociaż było ciemno!!Biedacy nie martwcie się może wasz tata zapłaci przecież was też zrobił(przez pomyłkę i zapomniał wyżuxcić na śmietnik)

 • krtek (gość)

  Marku! Zatrzymanie prawa jazdy to nie jest żadna kara lecz próba uniemożliwienia "tatuśkowi" wydawania kasy na paliwo. Kasy, której rzekomo nie ma na własne dzieci. Ani Belka (każda belka ma swoją wytrzymałość) ani Kawas nie maczali paluszków w tej nowelizacji. Nie bądź demagogiem!

 • Pytaczek (gość)

  Szanowni zwolennicy i oponenci, sądami zajmują się Sądy, faktami historycy a sprawami trudnymi jak sadzę kazdy z nas. Nie generalizowałbym tych opinii wyrażonych wcześniej. Każdy przypadek jest inny i jako taki należy go rozpatrywać indywidualnie. Prawdą jest, poza wszelką wątpliwość, że obowiązek alimentacyjny spoczywa nie tylko na tatusiach ale także na mężach, dzieciach... Czy ktoś z Was potrafi wyobrazić sobie sytuację w dwóch płaszczyznach: 1. Trzyosobowa rodzina, żadnego ukrywania dochodów, jedno z rodziców traci pracę, dochody rodziny zmniejszają się. 2. Tak jak w przypadku pierwszym tyle, że rodzice sa rozwiedzeni, dziecko jest z jednym z rodziców... Jak napisał jarek ...z naszych podatków... - otóż Szanowny Jarku, Sąd raz zasądzonych alimentów w wysokości aktualnie krotnej tych kwot nie zmieni bo na jednym z rodziców ciaży obowiązek. Jeśli bezrobotny rodzic (ojciec lub matka) zobowiazany do łożenia na utrzymanie dziecka lub także drugiego małżonka nie podejmie pracy i będzie się od niej uchylał to być może takie przepisy pozwolą na zawężenie mozliwości poszukiwania pracy także o to uprawnienie (prawo jazdy). Pozostana roboty publiczne i długi z tytułu niewywiązywania się w pełnej wysokości z obowiazku alimentacyjnego. Jezeli w tym konretnym przypadku alimenty wynoszą 780 zł a dochód 450 zł i obowiazek wygasa po ukończeniu przez dziecko 26 roku życia to pliczcie Państwo ile wszyscy zapłacimy... za brak dostosowania przepisów, obowiazków do zmiennej sytuacji rynkowej (życiowej również) Pytam zatem, czy nie byłoby korzystniejszym zapisem w ustawie byłoby określenie, iż prawo jazdy jest zatrzymywane przez własciwego starostę w przypadku występowania ustawowych przesłanek o ile bezrobotny nie uzyska pracy w oparciu o posiadane prawo do prowadzenia pojazdów?

 • byly tata (gość)

  sznowni panoowie poslowie którzy zmajstrowali taką dolegliwosc dla "biednych" tatusiów tak trzymac j...ać i sie nie bac tatusiiowie znajda pieniązki na aliomenty gwarantuje wam

 • jurgi (gość)

  ok sa i słuszne wypowiedzi Edytowany przez moderatora 2005-04-28 07:51

 • anka (gość)

  Zgadzam sie z propozycją ,aby zatrzymywac prawko jazdy alimenciarzom,ojciec mojej córki przepisał auto, firmę i wszystko co możliwe na inne osoby ,a sam stał się bezrobotnym,wspaniale sobie radzi.Jeździ nadal luksusowym wolksvagenem,ma sklep, jeździ swym autem takze za granicę ze swoją panienką,Afiszuje się z tym wszędzie nie ukrywa tego!na córkę nie płaci nic.Ma wyrok nakazowy za uchylanie sie od płacenia alimentów,wyrok zasądzonych alimentów jest u komornika, i co ? nic z tym zrobić nie mozna.Nie ma skutecznej broni na to,nie musi robić nic bo mu na to nasze prawo zezwala.Jest bezkarny.

 • kierowca (gość)

  Karty rowerowej nie mają po co zabierać, bo po 18 roku życia nie jest ona wogóle potrzebna

 • Marek (gość)

  ... zgadzam sie z arturem niektorzy dzieki prawku zarabiaja jakies pieniadze (nie za wiele notabene ) a mimo to dbaja w jakis sposob o swoje dzieci ale niestety na alimenty juz nie starcza a dzieki pracy ktora maja placa podatki - i gdzie one sa ??????? - gdzie jest ten socjal z naszych podatkow ??????-napewno w kieszeniach tych ktorym do glowy przychodza takie pomysly j.w ... mogliby sie zastanowic jak zmniejszyc bezrobocie a nie zagladac w codze portwele

 • Marek (gość)

  ...... a jak nie ma prawa jazdy i nie placi to co mu zabrac ????????? - jest bezkarny ? glupoty jakies jak slowo

 • kilervirago (gość)

  niepłacącym w tramwaju za bilet zabierajmy karty wędkarskie,a nieoddającym książek do biblioteki paszporty.głupota ściga się z idiotyzmami.dlaczego nikt nie wspomniał tutaj o pazernych matkach traktujących alimenty jak żródło dochodu ?dzieci chodzą w cienkich chińskich tenisówkach a matka dałaby się posiekać za parę złotych,bo tak łatwiej.

 • Chore Panstwo tu Mamy (gość)

  Około 30% Tatuśków łoży na cudze dzieci, ALE NIKOGO TO NAPEWNO NIE OBCHODZI A NAPEWNO SĄDÓW I MATEK, KTÓRE ŻYJĄ SOBIE Z NIESŁUSZNIE WYPŁACANEJ KASY, BO NAPEWNO NIE ZYJA Z TEGO TE NIEWIADOMO CZYJE DZIECI. Tylko ze Tatuśkowie nawet nie maja Prawa sprawdzić ojcostwa, bo na to potrzebna jest zgoda matki dziecka, która to matka nie jest zainteresowana na pewno by prawda wyszła na jaw, Bo taka matka Zainteresowana jest tylko Kasą. MoŻe jeszcze zacznijmy skazywać tych, co dali siĘ wrobić w ojcostwo SKAZYWAC NA PRZYMUSOWE ROBOTY NA RZECZ CUDZYCH DZIECI!!!

 • szenek (gość)

  No i zagłosujcie na tych oszołomów z PO PiSu albo z LPR czy jeszcze innego zgromadzenia idiotów a będzie gorzej jak na Białorusi.

 • DAREK (gość)

  Trzeba dac ludziom godna prace i godziwe zarobki w tedy nie beda mieli klopotow, przez ktore czesto sie rozchodza. A nie wymyslac komu zabrac zeby dac innemu. Czesto nie jest sie rozwodnikiem z wlasnego wyboru i jest to dla wielu ciezkim przezyciem. A ustawodawcy i sady powinny myslec jak temu zaradzic a nie czerpac korzysc z czyjegos dramatu. ...A co bedzie jak tatusiowi zabiora prawko i nie bedzie placil a bedzie jezdzil dalej. Kto to sprawdzi i kto bedzie placil kolejne mandaty za nie manie Prawa Jazdy. Ludzie przeciez tu o to chodzi zeby PANSTWO zarabialo na tych biednych ludziach nie majacych prawa jazdy, nie placacych alimentow. Pozniej co mu zabiora SAMOCHOD? (jak ma jeszcze)

 • hej!!!! (gość)

  popier...... was naprawde

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości