Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Zachodniopomorskie: Paliwo pod kontrolą. Lista skontrolowanych stacji benzynowych

Data publikacji: Autor: redakcja.gdp

Zachodniopomorskie: Paliwo pod kontrolą. Lista skontrolowanych stacji benzynowych Blisko 70 stacji benzynowych w całym województwie zachodniopomorskim skontrolowali inspektorzy z Inspekcji Handlowej. Znaleźli paliwa fatalnej jakości. Tymczasem ceny benzyny i ropy wciąż rosną.

Badania jakości paliw były przeprowadzane od początku tego roku aż do połowy września. Łącznie w całej Polsce zbadanych zostało ponad 700 stacji, w naszym województwie blisko 70, a w regionie koszalińskim niecałe 30. Efekt?

Skontrolowane >>> Stacje benzynowe - lista

Skontrolowane >>> Stacje LPG - lista

Na dwóch stacjach w naszym regionie paliwa nie spełniały wymagań jakościowych. Chodzi o stację Duet w Tymieniu oraz stację Cetan w Szczecinku. Na tej pierwszej nie spełniał wymagań skład frakcyjny oleju napędowego, a na tej w Szczecinku norm nie trzymała benzyna. Miała zbyt wysoką prężność par. Co to oznacza? Wyjaśniają w koncernie Orlen.

- Skład frakcyjny jest bardzo ważnym wskaźnikiem służącym do oceny własności eksploatacyjnej. Temperatura początku destylacji i procent odparowania charakteryzują własności rozruchowe. Im większa zawartość lekkich frakcji tym lepsze własności rozruchowe. Ze wzrostem temperatury końca destylacji oraz zwiększenia ilości ciężkich frakcji następuje wzrost zużycia paliwa oraz elementów silnika - tłumaczą.

Prężność par natomiast, to obok składu frakcyjnego, drugi ważny parametr oceny paliwa. Stosowanie bardzo lotnych benzyn zwiększa zdolność paliwa do powstawania korków parowych. W efekcie przez układ zasilania podawana jest mieszanina składająca się z benzyny w postaci cieczy oraz jej pary z niedużą ilością powietrza. Wagowo ilość dopływającej benzyny szybko się zmniejsza, co zaburza proces spalania, silnik zaczyna się dławić i może się nawet zatrzymać.

- W porównaniu do ubiegłego roku poziom wykrytych w tym roku nieprawidłowości na stacjach paliw jest identyczny - mówi Adam Grelik, zastępca dyrektora Inspekcji Handlowej w Koszalinie. - Tych kontroli przeprowadzamy sporo, reagujemy też na sygnały kierowców. Jednak nie zawsze mają one potwierdzenie w rzeczywistości. Stacje kontrolujemy nawet w weekendy. W tym roku będziemy te kontrole jeszcze kontynuować.

Oprócz stacji sprzedających benzynę i olej napędowy, inspektorzy zbadali też stacje oferujące gaz do samochodów. Wszystkie skontrolowane stacje z LPG wypadły jednak dobrze. Nie było zastrzeżeń.

Zachodniopomorskie: Paliwo pod kontrolą. Lista skontrolowanych stacji benzynowych
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Zachodniopomorskie: Paliwo pod kontrolą. Lista skontrolowanych stacji benzynowych

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości