Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Zachodniopomorskie: Ściągamy mniej aut z zagranicy

Data publikacji: Autor: redakcja.gdp

Zachodniopomorskie: Ściągamy mniej aut z zagranicy W 2011 roku sprowadziliśmy do naszego województwa znacznie mniej samochodów niż w latach ubiegłych. – To głównie efekt słabszego złotego. Poza tym, rynek zwyczajnie już się nasycił – mówią celnicy.

Aut używanych wciąż przybywa, jednak już nie z takim natężeniem, jak w latach ubiegłych.

W ub. roku, do naszego regionu sprowadziliśmy 26 tys. samochodów z krajów Unii Europejskiej. Dla porównania, w roku 2010 było ich 31,5 tys., a jeszcze wcześniej 31 tysięcy.

– To nie wysoka cena paliwa wpływa na import paliwa. Prawda jest taka, że rynek nasz już się nasycił. Ci, co mieli kupić samochody, już dawno to zrobili – mówi Monika Woźniak-Lewandowska z Izby Celnej w Szczecinie.

– Wciąż najwięcej pojazdów przyjeżdża do nas z Niemiec i Holandii, czyli tych krajów, które znajdują się w pobliżu. Przeważają ople i volkswageny. Są to auta o pojemności do dwóch litrów. Zdarzają się wciąż osoby, które zaniżają na umowach wartość samochodu.

Celnicy wtedy naliczają ją sami, według cen rynkowych.

– Właściciel wtedy składa korektę, nie płaci żadnej kary. Uznajemy jego deklarację tylko wtedy, gdy uprawdopodobni wartość samochodu, poprzez jego stan, czy chociażby przebieg – mówi celniczka.

Importerzy często próbują obejść inne przepisy. Gdy sprowadzają samochody ze Stanów Zjednoczonych najczęściej odprawiają się w Niemczech z racji tego, że opłaty są mniejsze, w tym podatek VAT.

Akcyza dla pojemności silnika do dwóch tysięcy centymetrów sześciennych wynosi w Polsce 3,1 proc. Dla pojemności silnika powyżej dwóch tysięcy centymetrów sześciennych – 18,6 proc.

Sprawdziliśmy w komisach samochodowych, jak ich właściciele podchodzą obecnie do importu. Odpowiedź była jedna: już się to nie opłaca. – Euro jest zdecydowanie za drogie – usłyszeliśmy w jednym z komisów przy ulicy Białowieskiej w Szczecinie.

– Klientów już nie obchodzi, jaką markę kupują. Dla nich liczy się przede wszystkim, by samochód był ładny i tani. O takie nietrudno i w Polsce, nie trzeba już jeździć do Niemiec czy Holandii. Zresztą widać w mieście, że praktycznie każdy, kto tego potrzebował – wymienił samochód. Nie ma już brzydkich aut na ulicach.

Import aut używanych (Zachodniopomorskie)
- Rok 2004 (od 1 maja, czyli wejścia Polski do UE) – 47 tys.
- Rok 2005 – 36 tys.
- Rok 2006 – 38 tys.
- Rok 2007 – 43 tys.
- Rok 2008 – 52,5 tys.
- Rok 2009 – 31 tys.
- Rok 2010 – 31,5 tys.
- Rok 2011 – 26 tys.

Andrzej Kus
Fot. A. Szkocki

Zachodniopomorskie: Ściągamy mniej aut z zagranicy
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Zachodniopomorskie: Ściągamy mniej aut z zagranicy

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości