Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Zaglądanie do baków wbrew Konstytucji

Data publikacji: Autor: łm

fot. Karina Trojok Zdaniem Andrzeja Rzeplińskiego z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, kontrolowanie przez celników prywatnych zbiorników paliwa jest niezgodne z Konstytucją.
Zdaniem Andrzeja Rzeplińskiego z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, kontrolowanie przez celników prywatnych zbiorników paliwa jest niezgodne z Konstytucją.

 

fot. Karina Trojok Artykuł 50 konstytucji RP stanowi, że przeszukanie mieszkania, pomieszczenia lub pojazdu może nastąpić jedynie w drodze upoważnienia ustawowego. Okazuje się, że uprawnienia, które otrzymali celnicy naruszają ten artykuł.

 

„Uprawnienia, które otrzymali funkcjonariusze celni i różnego typu kontrolerzy naruszają dwa prawa: prawo do prywatności i prawo do bezpieczeństwa osobistego – powiedział Rzepliński. - To najdelikatniej mówiąc, brak rozsądku ustawodawcy, który zezwolił na pogwałcenie dwóch podstawowych praw Konstytucji.”

 

Rzepliński radzi, żeby w razie zatrzymania przez celnika do kontroli ostro zaprotestować i powołać się na Konstytucję:

„Powoływanie się na Konstytucję jest bardzo mocnym argumentem. Celnicy powinni mieć tak naprawdę nakaz prokuratora, by legalnie ingerować w moją prywatność, w mój samochód. Bez tego ich działanie może zostać uznane za nielegalne.”

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości