Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód zimą

Zagraniczny wyjazd na ferie. O tym trzeba wiedzieć

Data publikacji: Autor: (mm) TVN Turbo/x-news

Fot. Bartosz Sadowski Osoby, które w tym roku planują wyjazd za granicę, na przykład przy okazji trwających ferii zimowych, powinny przypomnieć sobie przepisy ruchu drogowego panujące w odwiedzanych krajach. Szczególnie zimą warto zwrócić uwagę na odpowiednie wyposażenie auta oraz zachowanie prędkości dostosowanej do wymagających warunków na drogach.

Na Słowacji obowiązują nowe winiety. - Już nie przykleja się winiety na szybę, tylko wykupuje się winietę elektroniczną. Kto tego nie zrobi naraża się na otrzymanie mandatu, gdyż tablice aut odczytywane są elektronicznie - wyjaśnia Łukasz Zboralski z portalu BRD24.pl. 

Jadąc tranzytem przez Czechy warto pilnować winiet i prędkościomierza. Oprócz wysokich mandatów kierowca może otrzymać roczny zakaz wjazdu do kraju. W Austrii nie można natomiast używać kamer pokładowych, a włoscy stróże prawa przyjmują płatność tylko gotówką.

Redakcja poleca:

Tablice rejestracyjne. Kierowców czeka rewolucja?
Domowe sposoby na zimową jazdę
Niezawodny maluch za małe pieniądze

A co z wyposażeniem auta? - Obowiązuje konwencja wiedeńska o ruchu drogowym, która bierze w ochronę każdego kierowcę, który ma zarejestrowany samochód w swoim kraju, pod kątem tego jakie wyposażenie ten pojazd musi zawierać. W tym wypadku nie podlegamy karze, jeśli to wyposażenie rozmija się z wymogami kraju do którego jedziemy - tłumaczy Łukasz Bernatowicz, prawnik. W Polsce wystarczy mieć trójką ostrzegawczy i gaśnicę.

W przypadku kiedy zagraniczna policja chce ukarać kierowcę mandatem za brak dodatkowych elementów wyposażenie auta, powinien skontaktować się z polskim konsulatem w danym kraju.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości