Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Zagrożona autostrada?

Data publikacji: Autor: Tomasz Falba - Dziennik Bałtycki

Europejski Bank Inwestycyjny uważa, że cena budowy autostrady A-1 jest za wysoka. Koncesjonariusz uspokaja. Ministerstwo Infrastruktury nie widzi problemu.

 

W sierpniu rząd podpisał, z firmą Gdańsk Transport Company, umowę na budowę pierwszego, 90-kilometrowego, odcinka A-1 z Gdańska do Grudziądza. Przedtem obie strony wynegocjowały, że cena za jaką powstanie jeden kilometr tej drogi, wyniesie 5,6 mln euro.

 

Zgodnie z ustawą o autostradach płatnych podpisanie umowy koncesyjnej umożliwiło GTC rozpoczęcie starań o uzyskanie kredytów na budowę A-1. Gdańska firma prowadzi negocjacje w tej sprawie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Wydawało się, że z uzyskaniem pieniędzy nie powinno być większych problemów.

Tymczasem z treści listu, jaki EBI skierował do Ministerstwa Finansów wynika, że nie wyklucza zaangażowania się w przedsięwzięcie, ale stwierdza jednoznacznie, że uzgodniony koszt autostrady jest za wysoki.

 

Czy oznacza to, że bank zamierza zrezygnować z udziału w projekcie? Zdanie EBI na temat ceny budowy A-1 może zaważyć na opiniach innych banków. Jeśli zaś GTC nie uda się uzyskać kredytów, budowa A-1 może stanąć pod znakiem zapytania. Ministerstwo Infrastruktury będzie wtedy musiało odebrać jej koncesję.

- Na razie nie ma powodów do niepokoju - uspokaja tymczasem Tomasz Szymczak, rzecznik prasowy projektu A-1. - Negocjacje ciągle trwają. Póki nie zostaną zakończone, wszystko jest możliwe.

GTC podtrzymuje termin rozpoczęcia budowy A-1 w maju przyszłego roku. W tej chwili trwają negocjacje w sprawie umowy na powstanie drugiego, 60-kilometrowego, odcinka autostrady z Grudziądza do Torunia. Najprawdopodobniej jego cena będzie taka sama jak pierwszego.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości