Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Zakaz prowadzenia auta za jazdę po alkoholu na rowerze. Wyrok zaskarżony

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Zdjęcie ilustracyjne Fot. Paweł Miecznik Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się ważną sprawą dotyczącą zmotoryzowanych. Dotyczy ona mężczyzny ukaranego przez sąd za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości.

Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Północ ukarał obwinionego mężczyznę grzywną 300 zł za kierowanie rowerem na drodze publicznej w stanie nietrzeźwości. Dodatkowo orzekł półroczny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów.

Redakcja poleca:

Kodeks drogowy. Pierwszeństwo przy zmianie pasa ruchu
Wideorejestratory nielegalne? Policja się tłumaczy
Używane auta dla rodziny za 10 000 zł

Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich, który złożył do Sądu Najwyższego wniosek o kasację. Powołał się na wyrok Sądu Najwyższego z 6 października 2015 roku, w którym stwierdzono, że w myśl art. 87 par. 4 Kodeksu wykroczeń za jazdę w stanie nietrzeźwości na rowerze sąd może orzec zakaz korzystania ze środków transportu innych niż mechaniczne. Niezgodne z przepisami jest zaś nałożenie zakazu jazdy pojazdami mechanicznymi.Rzecznik Praw Obywatelskich wnosi o uchylenie wyroku w zaskarżonej części i zwrot sprawy w tym zakresie sądowi okręgowemu.

Przypominamy. Rowerzysta, który ma we krwi 0,2- 0,5 promila alkoholu dostanie mandat w wysokości od 300 do 500 zł. Jeśli badanie trzeźwości wykaże więcej niż 0,5 promila alkoholu, zapłaci 500 zł. Nie straci prawa jazdy.

Jeśli policjant po zatrzymaniu rowerzysty jadącego na rowerze w stanie po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi), stwierdzi, że kierujący stwarzał zagrożenie w ruchu drogowym, może skierować sprawę do sądu. W takiej sytuacji sąd może wymierzyć karę grzywny od 20 zł do 5 tys. zł, zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne od pół roku do 3 lat, karę aresztu na okres od 5 do 14 dni. Wobec pijanego rowerzysty (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) w takiej sytuacji sąd może wymierzyć karę grzywny od 50 zł do 5 tys. zł, zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne od pół roku do 3 lat, karę pozbawienia wolności na okres od 5 do 30 dni.

Zobacz także: Suzuki Swift w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Komentarz usunięty.
 • Łowca frytek (gość)

  Za jazdę rowerem ''pod wpływem'' karą powinien być mandat w wysokości 50zł. i spuszczenie powietrza z opon. To wszystko. Jakieś zabieranie prawa jazdy czy wysokie grzywny czy też jak za PO zamykanie rowerzystów w więzieniach to paranoja. Złodzieje kradną miliony w biały dzień ( np. dzika reprywatyzacja w Warszawie ) i nikt ich za to nie karze, a człowieka za jazdę na rowerze po kielichu zamkną. To jest chore !

 • karol121519 (gość)

  W Polsce prawo pod tym względem jest chore. Dobrze, że te przepisy się zmieniły. Aktualne przepisy znajdziesz tutaj - https://jazdapoalkoholu.info/prokurator-sad-areszt-nowe-przepisy-co-grozi-za-jazde-pod-wplywem-alkoholu-w-2018r/

 • jazda rowerem "po piwku" (gość)

  Przepis karzący rowerzystów jadących "po piwku" na karę wiezienia uchwalono za poprzednich rządów PIS (minister Ziobro się kłania). PO to prawo ( a właściwie bezprawie ustawowe ) zlikwidowała.

 • piotr (gość)

  a bandziory chodza i zabija ://// tak wyglda sądowncitwo

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości